Ve Flight Parku Javorový nabízíme kompletní technické kontroly na padákové kluzáky i jejich dílčí části podle vašich potřeb:

Cena kompletní technické kontroly STANDARD pro jednomístné PK: 1600 Kč (15 prac. dnů)
Cena kompletní technické kontroly STANDARD pro tandemy a jedno-potahové kluzáky: 1800 Kč (15 prac. dnů)

Cena laserové kontroly geometrie šňůr PK s digitálním zápisem: 1000 Kč
Cena úpravy geometrie PK trimováním do požadovaných tolerancí: 600 Kč
Cena přístrojového přeměření porozity vrchlíku PK ve čtyřech bodech: 200 Kč
Cena výměny nosné šňůry: 200 Kč
Cena výměny šňůry v galerii: 150 Kč
Vystavení nového technického průkazu: 200 Kč

V případě většího poškození PK cena individuální podle práce a spotřebovaného materiálů.

Vaše PG vybavení k servisu nebo technické kontrole nám můžete předat na dvou místech:

 • ve Flight Parku Javorový – Oldřichovice 1021, 73961 Třinec, +420 777 311 661 Marcela Měchurová
 • v naší druhé servisní dílně – Ostravice 519, 73914 Ostravice, +420 732 588 683 Jan Staník

Co obsahuje kompletní technická kontrola?

1. Registrace výrobku

 • Kontrola jméno majitele,
 • do jaké míry se dřívější zápisy shodují se stavem padákového kluzáku,
 • poslední zápis o technické kontrole či minulých opravách včetně naměřených hodnot.

El Speedo padákové kluzáky mají své výrobní čísla a také svou on-line kartu, na kterou od výroby zaznamenáváme důležité informace o naměřených hodnotách, případných opravách různých poškození způsobených provozem. Součástí technické kontroly je tedy zápis do karty výrobku případně nová registrace výrobku.

2. Kontrola vrchlíku

 • Měření porozity materiálu vrchlíku na tří místech horního i spodního potahu náběžné hrany,
 • kontrola kvality potahu vrchlíku, při které hledáme možné poškození horního i spodního potahu vrchlíku, taková jsou označena k opravě.

Každý materiál má svou životnost, tak je závislá na mnoha faktorech. Jestli chcete zajistit co možná nejdelší životnost, postupujte podle tohoto doporučení.

Pevnost materiálu vrchlíku standardně měříme neinvazivní zkouškou porozity materiálu. Pokud je však porozita natolik nízká, že není jisté v jaké skutečné kondici materiál vrchlíku je, doporučujeme trhovou zkoušku, v případě dostatečných hodnot místo zkoušky přelepíme samolepícím materiálem.

3. Kontrola vnitřní konstrukce vrchlíku

 • Po nafouknutí je vizuálně kontrolován vnitřek vrchlíku, hledáme možné poškození nosných nebo diagonálních žeber či pevnostních pásků.

Tato kontrola je důležitá pro zajištění pevnosti konstrukce vrchlíku. Zvláště po různém nešetrném zacházení nebo po přistání na stromy může být tato vnitřní konstrukce poškozena a jen důkladnou kontrolou zajistíme možnost nápravy.

4. Kontrola šňůr

 • Vizuální a hmatová kontrola šňůr,
 • hledají se poškození, sleduje se šití, míra opotřebení a označují se šňůry, které je nutno vyměnit,
 • měří se délka šňůr a geometrie volných konců, měření každé šňůry probíhá laserovým měřidlem pod zátěží 5 kg, naměřená hodnota je zapsána do on-line tabulky, která je součástí kontrolního protokolu, sledují se rozdíly hodnot.

Také šňůry mají svou životnost. Dlouhé šňůry běžně 100-200 hodin, větší počet kratších šňůr v horní galerii nejsou zatěžované tolik jako ty spodní, kterých je méně a tak mají životnost o něco delší. Zvláště u padákových kluzáků, které jsou užívané s větším plošným zatížením, na navijákových startech nebo v kombinaci s paramotorem, je potřeba pravidelnou kontrolu šňůr nepodceňovat.

5. Záznam o technické kontrole

Majiteli padákového kluzáku předáváme po technické kontrole nejen potvrzený technický průkaz, ale také veškeré naměřené záznamy. Kdybyste je ztratili, nic se neděje, vše archivujeme v on-line databázi.

Technické kontroly záchranných systémů

Materiály, ze kterých jsou současné záložní padáky vyrobeny, jsou z ropy. Jejich recyklace je náročná, prakticky se tak neděje, jiné užití možné, ale poměrně omezené. V El Speedu nechceme vytvářet další zbytečný odpad a staráme se o to, aby vám naše záložní padáky sloužily co jak nejdéle. Šetříme tak planetu i vaši peněženku. 

Od dubna 2023 jsou veškeré nové El Speedo záložní padáky standardně vybavovány třemi referenčními kousky materiálu UTT 26041 nebo UTT 38866, ze stejné šarže, ze které je vyroben vrchlík záložního padáku. Na těchto referenčních kouscích jsme schopni v budoucnu provézt invazivní trhovou zkoušku a deklarovat tím reálnou pevnost daného materiálu v okamžiku zkoušky. 

Při přebalování a servisu El Speedo záložních padáků v našem PG centru máte možnost si vybrat ze dvou variant:

 • Se standardním potvrzením na štítku – cena 500 Kč
  Záložní padák otevřeme, na tři dny vyvěsíme, překontrolujeme, zabalíme a uložíme do sedačky.
 • S certifikátem FAIR PRODUCTION – cena 800 Kč
  Záložní padák otevřeme, na tři dny vyvěsíme, překontrolujeme, šňůry včetně pevnostního oka na volném konci podrobíme zátěžové zkoušce se záznamem a s časovou značkou, podle potřeby provedeme i trhovou zkoušku na referenčním materiálu, zabalíme a uložíme do sedačky. Do FAIR PRODUCTION certifikátu zaznamenáme naměřené hodnoty. Sám pilot se po porovnání s hodnotami nového ZP a předpokládanými hodnotami pro zajištění dostatečné pevnosti vycházející z certifikačního testu rozhoduje, jak dlouho a v jakých podmínkách chce tento ZP používat.

U poškozených ZP navrhujeme postup pro případnou opravu, konzultujeme s majitelem a po odsouhlasení opravu realizujeme, u příliš opotřebených ZP navrhujeme vyřazení z provozu.

Součástí každého našeho přebalení a servisu záložního padáku je třídenní vyvěsení záložního padáku a také nabídka jeho uložení do vaší sedačky včetně vizuální kontroly funkčnosti záchranného systému jakožto celku. Tedy popruhové části sedačky, uchycení oka záložního padáku a stavu vnějšího kontejneru záložního padáku. 

Záruční i pozáruční servis EL Speedo vybavení

V novém servisním centru disponujeme vybavením pro rychlé a kvalitní opravy:

 • vrchlíků padákových kluzáků,
 • šňůr padákových kluzáků,
 • volných konců padákových kluzáků,
 • záložních padáků,
 • paraglidingových sedaček,
 • batohů a dalšího příslušenství.

Na El Speedo výrobě a servisu se u nás podílí švadleny s mnohaletou výrobní praxí. Před realizací opravy budete informováni o možnostech provedení a předběžné ceně vybrané opravy. Teprve po odsouhlasení bude oprava provedena.

Cena prací: 380 Kč/h

Všechny ceny jsou uvedeny vč. DPH.

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Start typing and press Enter to search