Těžko říct, kde se to ve mně spustilo, ale spíše to byl takový přirozený proces. Od mala jsem se intenzivně věnoval biatlonu a docela se dařilo, ještě na střední škole jsem se s kamarády začal pouštět na skály, před vysokou školou mě ještě chytnul paragliding, v devadesátém sedmém se nám podařilo hodně svérázným způsobem vystoupit na vrchol Pik Lenina a pak už jsem se do Kyrgyzstánu vypravoval pravidelně, ale za létáním. S padákem i bez něj jsem v průběhu několika let procestoval Nový Zéland, Kanadu, Fiji, Thajsko, Malajzii, Rusko, Indii, Argentinu, značný kus Evropy a několik dalších zemí, na starých ruských motorkách Ural jsem dvakrát projel Střední Asii až k nám domů. Vítězil jsem v soutěžích Dolomitenmann, Outdoor Trophy a Adrenalin Cup, umisťoval se v přeletových XC závodech, účastnil se paraglidingových expedic v nejvyšších horách světa, ve kterých jsme bez dalšího zajištění několik dní přelétávali přes pustá, ale neskutečně krásná místa. Tenhle způsob pohybu v horách mě zcela uchvátil a stal se směrem, ve kterém postupuji stále dál.

Ale hlavně – nic z toho by se třeba ani nestalo, kdybych kolem sebe neměl výjimečné lidi, pro které jsou dobrodružství a pevná přátelství více jak společenské uznání a osobní profit.

V roce 2002 jsem založil El Speedo – flying community a spolu s ní i Beskydskou školu létání – už dlouhé roky nejúspěšnější výcvikové středisko paraglidingu v ČR. Pak ještě Alto Paragliding School a Šumavskou školu létání. V přátelské atmosféře téměř 30ti členného týmu trochu zvláštních, ale jedinečných lidí vyučujeme paragliding, realizujeme firemní akce, organizujeme soutěže – prostě bavíme se sportem. A doufám, že to tak ještě nějakou dobu vydržíme.

V osobním životě se díky své partnerce a rodině mohu cítit naplněn – v domku v Beskydech zápasíme s našimi třemi syny a vymýšlíme další legrandy, jak si toho života ještě lépe užít.

Výběr z médií

KVALIFIKACE:

 • PL-C (soutěžní pilot, LAA ČR),
 • PL-T (tandem pilot, LAA ČR),
 • PL-X (test pilot, LAA ČR),
 • mezinárodní EN TEST PILOT (vyškolen ve švýcarské Air Turquoise),
 • instruktor paraglidingu LAA ČR,
 • instruktor XC výkonnostního létání,
 • instruktor SIV nestandardních letových režimů,
 • výkonnostní paraglidingová kategorie IPPI 5.


POSLEDNÍ PROJEKTY

 • Účast ve funkci zkušebního pilota na projektu Masarykovy university Visualization of Environment-related Information in Augmented Reality: Analysis of User Needs (Kateřina Chmelařová, Čeněk Šašinka and Zdeněk Stachoň).
 • Ve spolupráci s VUT Brno realizuje ve Flight Parku Javorový projekt Využití čipového systému a elektrifikace pro moderní správu sportovně – rekreačního centra.
 • Spolupráce na technickém provedení a vlastním nastavení Trenažéru přistání na padákovém kluzáku – téma Diplomové práce Dalibora Šulce z VUT Brno.
 • El Speedo e-learningový systém pro výuku paraglidingu www.e-paragliding.cz pro nové i pokročilé piloty paraglidingu.
 • Beskydy Pilot Friendly – projekt zaměřený na projektování, budování a udržování nových paraglidingových startovišť a přistávacích ploch v Beskydech.
 • Ve úzké spolupráci s Horskou službou Beskydy jsme navrhli a realizovali El Speedo systém beskydských meteostanic, získané data dále používá také ČHMI.
 • PES (Pilot Education System) – mobilní aplikace pro iOS a Android jako nástroj instruktorů paraglidingu při hodnocení tréninkových manévrů nestandardních letových manévrů.
 • FLY 7000 – Juraj Kleja a Dalibor Carbol vytvořili tento expediční projekt zabývající se bivakovým létáním v nejvyšších horách světa. V rámci tohoto projektu bylo dosaženo několik významných a dosud nepřekonaných světových prvenství při XC přeletech v podmínkách vysokohorského prostředí. Projektu se dále účastní český paraglidingový rekordman Karel Vrbenský a Filip Bušo.
 • Mobilní aplikace B-GO s obsahem sportovních, rodinných, historických i fotografických tras s interaktivním programem pro návštěvníky Flight Parku Javorový.
 • EL Speedo DISCOVERY – projekt zaměřený na objevování a medializaci nových a méně známých leteckých lokalit po celém světě (aktuálně v Kyrgyzstánu, Argentině, Chile, Kolumbii, Kostarice, Vietnamu).
 • Flight Park Javorový – paraglidingové centrum v Beskydech, kompletní zajištění pro kurzy létání, ubytování a další služby pro širokou veřejnost.
 • System PIPON – návrh a realizace autonomního systému řízení rekreačního střediska aplikovaný na Flight Park Javorový.
 • Vývoj tréninkových aplikací ve VR.

PUBLIKACE V ČASOPISECH A SPOLUPRÁCE NA KNIHÁCH

 • pravidelné články v časopisech: CROSS COUNTRY MAGAZINE, PILOT, EVEREST, LIDÉ A ZEMĚ
 • kniha PARAGLIDING 
 • kniha DRAMA PŘED OBJEKTIVEM

SPORTOVNÍ ÚSPĚCHY A AKCE

– dlouholetý člen reprezentace ČR České asociace extrémních sportů a člen Rock Point a Hannah týmu.

r. 2001
Půlroční paraglidingová expedice na Novém Zélandu,
Život mezi domorodci na Fiji.

r. 2002:
1. místo Česká liga Krkonoše,
2. místo Baxi Cup, přesnost přistání,
7. místo MČR Slovinsko,
1. místo Dolomitenmann kat. Amater,
10ti denní přelet Himalchal Pradeshe – Bivak paraglidingová expedice v jižním Himáláji.

r. 2003:
Bivak paragliding v severním Kyrgyzstánu,
1. místo Outdoor Trophy kat. Amater,
1. místo Dolomitenmann kat. Amater.
Paraglidingová expedice v Rocky Mountains.

r. 2004:
6ti denní přelet Kyrgyzského hřebene – Bivak paraglidingová expedice v severním Kyrgyzstánu,
1. místo Adrenalin CUP MČR závod extrémních štafet – v týmech i jednotlivcích,
2. místo Dolomitenmann kat. Amater, v kat. paragliding na 8. místě.

r. 2005
2. místo Adrenalin CUP MČR závod extrémních štafet v týmech,
8. místo Dolomitenmann kat. Profi, 9. v kategorii Paragliding,
1. místo MČR Slovinsko kat. Serial.

r. 2006
Kiteboardingová expedice na Ladožském jezeře,
11ti denní bivak paragliding na Than-shanu v severní části Kyrgyzstánu – let kolem Issyk-kulu.

r. 2007
Cestování po Malajsii a Thajsku,
Bivak-paraglidingová expedice v argentinské části And.

r. 2011
Paraglidingová expedice From Rakaposhi to K2 v rámci projektu FLY7000
Společně s Jurajem Klejou jako první na světě na bezmotorových svahových kluzácích doletěli po dvoudenním bivaku nad Base Camp K2. Za 2 dny uletěli směrem ke K2 280 kilometrů, celkem ve 4 dnech uletěli v Karákorámu 450 kilometrů na předem definovaných tratích.

Držitel českého výškového rekordu 7045 metrů v kategorii paragliding. Dosaženo bez kyslíkových přístrojů.

r. 2012
Oceněn Syndikálem leteckých novinářů za Výjimečný sportovní výkon.

Paraglidingová expedice Chan Tengri 2012 – v rámci projektu FLY7000, společně s Jurajem Klejou, jako první na světě proletěli na bezmotorových svahových kluzácích centrální Thian Shan. Za 2 dny 170 kilometrů, dosažená výška 6000 mterů – bez kyslíkových přístrojů. Přistávali blízko Base Cumpu Chan Tengri – předem definovaného cíle.

r. 2013
Vyhlášen jako Sportovec roku Moravskoslezského kraje za rok 2012.
SHIVLING – Indie 2013 – Bivaková expedice v indické části jížního Himáláje.

r. 2015
TOKTOGULSKÉ JEZERO – Bivaková expedice se skupinou 6ti pilotů v Kyrgyzstánu zaměřená na prvopřelety z oblasti Toktogulského jezera.

Pravidelně každý rok organizujeme akce El Speedo DISCOVERY – expedice zaměřené na objevování a medializaci nových a méně známých leteckých lokalit po celém světě.

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter