Lehko říct, kde se to ve mně spustilo, ale realizovat to? To nebyl takový ten jednoduchý přirozený proces. Od mala jsem intenzivně vnímala svojí leteckou rodinu na vodě i ve vzduchu a od puberty v tom měla jasno – budu se živit létáním. Střední školu jsem proto zvolila tak, aby do toho plánu pasovala a zahodila všechny ostatní sporty a veškerý čas pobývala na letišti. Svazarm ale neměl pochopení ani metodiku výcviku pro můj talent najít stoupáky kdykoliv a kdekoliv a tak mě v devadesátém roce před koncem školy adoptoval paragliding, v devadesátém druhém jsem založila s přítelem svojí první firmu na vývoj a výrobu vybavení pro paragliding a další škola se odehrála v praxi. Vše se dařilo hodně svérázným způsobem a tak jsem mohla ochutnat, vyvíjet a podporovat vzdušné sporty, které byli tehdy v plenkách a dnes už je považujeme za celosvětovou záležitost. Byli v tom kromě paraglidingu i paramotor létání, powerkiting, swoop, speedgliding, speedflying a B.A.S.E. Vystoupit na vrchol pro mě znamenalo „být u toho“ a spolutvořit se svými sportovními týmy a kolegy létací hračky všeho druhu i pro Armádu nejen České republiky a bojovat o prvenství všeho druhu. Ani to mi ale nebylo dost, takže se ze sponzorky se mohla stát i soutěžní pilotka. Pro vysokou časovou náročnost všech závazků to mohlo být jedině létání s paramotorem. Vítězila jsem v soutěžích Evropy i Světa a nakonec dala svému sportu na závěr reprezentační kariéry i speciální dárek. Verzi paramotorových přeletových závodů Paramotor XContest. Tenhle způsob života a pohybu mezi lidmi i v prostoru rovin a v horách mě zcela zničil a zase oživil a tak postupuji stále dál. A miluji létání tak, že jsem ochotná kvůli němu i chodit pěšky nebo zůstat na zemi a podporovat další generace. 

Jednoduše – nic z toho by se nemohlo stát bez obrovské zásoby štěstí, kterou jsem cestou měnila za zkušenosti a nové výjimečné lidi. Od těch co potřebovali použít dobrodružství k experimentům, seberealizaci, prestiži a tvorbě značek až po přátelství, která vydržela dodnes, ačkoliv už jsem zase jinde než včera a přesto se pořád někde u něčeho potkáváme.

Od roku 1988 do 2018, kdy jsem vstoupila do El Speedo – flying community jsem použila, vyzkoušela, založila, navštívila a prožila nejednu školu létání – a proto dozrál čas připojit se svou prací k historicky nejúspěšnějšímu výcvikovému středisku paraglidingu v ČR. Své projekty pro letecké děti a všeobecnou leteckou gramotnost jsem kvůli tomu nemusela opustit. Našla jsem další zase trochu jinak zvláštní a jedinečný tým lidí.  Vyučovat paragliding a otevírat nové horizonty těm, co už nestihnou nebo se teprve chystají realizovat své dětské letecké sny, organizovat akce, které jsem ještě nestihla ani já, vyzkoušet a zvát lidi na místa, kam se už budou vždycky vracet i kdyby to mělo být pěšky – prostě bavit se objevy a létáním. A věnovat se i svým rodinám, protože čas při létání může skončit ve vteřině.

V osobním životě užívám svatého klidu bez lidí a boží vzrušení ze setkávání s lidmi. Žiji od dětství na hraně, kde najdete mnoho bláznů. Celý život hledám a našla jsem způsob jak se z nich nezbláznit. Proto bydlím na letišti v jižních Čechách a mými druhými domovy jsou hory, kde mohu být i nebýt společně se svými syny okolo létání a hraní si na pohádky a další leto-hrátky. 

Rozhovor

KVALIFIKACE:

 • PL-T (tandem pilot, LAA ČR),
 • instruktor paraglidingu a motorového paraglidingu LAA ČR,
 • výkonnostní paraglidingová kategorie IPPI 5.


POSLEDNÍ PROJEKTY

 • Účast ve funkci student mentor na projektu AeroLife Academy pro rozvoj managerských a selftuningových schopností s využitím principů z učení a provozování létání s pomocí leteckých trenažérů a firemní vzdělávání pro obory v letectví i mimo něj
 • Členství v České pohádkové akademii za Království vzduchu jako Ministryně pro povětří Královna Tříkolka I. se specializací na obor létání, počasí a gravitační hry (JČCCR, Svět Křídel, AeroLife Art s.r.o.)
 • Projektový koordinátor vzdělávacího systému AeroBook pro rozvoj letecké gramotnosti se zaměřením na základy létání a širokou veřejnost v souvislosti s bezpilotními prostředky. Podpora procesu rozhodování jako nadstavba učení za pomoci testovacích otázek v reálné senzorické integraci. ( FoxtrotTechnologies s.r.o., AeroLife Art s.r.o., ČHMÚ, ŘLP, VŠTE v Č.B., Rotorama ) 
 • Koordinátor vzdělávací soutěže Stezka Vzduchu pro rozvoj nejmladšího leteckého sportu Dron-racingu v kombinaci s vědomostní soutěží na podporu bezpečnosti vzdušného prostoru, technických dovedností i rozvoje využití technologií pro ochranu životního prostředí (VŠTE Č.Budějovice, Rotorama, AeČR, Úřad civilního letectví)
 • Zakladatelka a ředitelka FOUR ELEMENTS z.ú. neziskové organizace pro výzkum, vývoj a podporu gravitačních her 
 • Autorka Projektu Air1Zone pro ochranu a využití prostorů pro společné využití různými leteckými sporty
 • Zakladatelka a koordinátorka Aero Junior sdružení leteckých rodičů a přátel létání pro podporu dětských leteckých aktivit jako multi-instrumentálního celoživotního rozvoje
 • Autorka konceptu letecké aeroterapie a aero-art-terapie.
 • Autorka soutěže Paramotor XContest
 • Zakladatelka Asociace českého powerkitingu o.s.
 • Zakladatelka firem pro rozvoj padákových sportů JOJO WING, JOJOWINGS s.r.o., Para&Fly service s.r.o.


PUBLIKACE A SPOLUPRÁCE NA VÝUKOVÝCH MATERIÁLECH

 • články v časopisech: PILOT, Flying Revue, AeroWeb
 • scénáře a spolupráce k filmům Paramotor a lidi, Létání na navijácích, Báječní Češi na létajících strojích
 • dětský AERO LOG BOOK

LETECKÉ SPORTY A AKTIVITY r. 1988-2018

plachtění na větroních, paragliding a paramotory, powerkiting, parašutismus, ultralehká letadla a opět plachtění a znovu! Ještě jednou! 

 člen reprezentace ČR v paramotorech 2004-2008

Mistr republiky a týmoví ViceMistři Světa 2005, Vice Mistr Evropy a týmoví Mistři Evropy 2006 a 2008 a druhý ViceMistr Světa a týmoví ViceMistři Světa 2007 v kategorii PL-1 vše na bedně jako žena mezi muži neboť ženská kategorie nebyla ustanovena

Ocenění Letecký sportovec roku 2007 v kat. paramotory

 Titul nejlepší paramotorové pilotky Evropy 2008 byl udělen za zásluhy ☺ 

Za nejhezčí prvenství aktuálně považuji možnost učit létat své děti osobně! Bez motoru i s motorem!

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter