Beskydské RESCUE RADIO – 172.950 MHz, subtón 12 (100 Hz)

172.950 MHz, subtón 12 (100 Hz)

Létání je velmi krásný individuální sport, ale bohužel se čas od času dějí situace, které vyžadují pomoc dalších lidí. A právě proto jsme ve spolupráci s HS Beskydy zavedli RESCUE RADIO – frekvenci, na které mohou být piloti ve vzduchu upozorněni na potřebu vyklidit prostor ve vzduchu pro potřebu záchranné akce. Členové HS Beskydy a instruktoři Beskydské školy létání budou mít tuto frekvenci uloženou ve svých vysílačkách a budou připraveni ji použít. 

Frekvenci RESCUE RADIA jsme domluvili jen a pouze jako jednosměrný kanál pro informaci o případné záchranné akci od členů HS Beskydy nebo instruktorů paraglidingu směrem k pilotům paraglidingu. Tedy v žádném případě ne pro běžnou komunikaci. Nastavte si tedy na vysílačce tuto frekvenci uzavřenou uvedeným subtónem a buďte připraveni na pokyny reagovat. RESCUE RADIO si můžete nastavit také třeba jako druhou frekvenci na dual-bandových vysílačkách.

Přijměte to, prosím, jako důležité pravidlo pro létání na Javorovém a na Prašivé. S HS Beskydy jsme se domluvili na využívání této frekvence po celých Beskydech. Proto žádáme i další instruktory působící na jiných terénech, aby toto pravidlo přijali a používali ho v domluveném rozsahu. 

Jestli jde o diskuzi proč zrovna tuto frekvenci, tak je potřeba říct, že jsme ji na Javorovém začali využívat už před mnoha lety. Je to občanská frekvence pro vysílání bez zvláštních legislativních opatření, jen s omezením maximálního výkonu 5W a to formou přenosné stanice. V Polsku je to jedna z frekvencí užívaných polskou Policií, ale provoz pro potřeby RESCUE RADIA očekáváme minimální, tak to snad nebude problém. Provoz budeme sledovat. Pokud by to v budoucnu vytvářelo nějaké komplikace, dohodneme jinou frekvenci. 

Díky za spolupráci
Dalibor Carbol 

El Speedo – náskok díky přístupu…

Zanechte komentář

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter