RESCUE RADIO – 173.050 MHz, subtón 12 (100 Hz)

173.050 MHz, subtón 12 (100 Hz)

V komunikaci s Horskou službou ČR a Honzou Hájkem za LAA ČR je počínaje dneškem aktivovaná tato frekvence jako nouzová pro řešení nehod, Členové HS ji mají pevně nainstalovanou ve svých vysílačkách a jsou připraveni ji použít.

Došlo tedy k významnému posunu v této věci a rád bych vás o tom nyní podrobněji informoval:

  1. Po analýze volných frekvencí jsme se společně rozhodli změnit dřívější frekvenci na novou: 173,050 MHz se subtónem 12 (100 Hz), jestli neumíte používat subtóny, nastavte si jen základní frekvenci 173,050 MHz a alespoň uslyšíte, že se něco děje, a také že je potřeba vyklidit letový prostor pro potřeby záchranné akce helikoptérou.
  2. RESCUE RADIO na této frekvenci můžeme nově použít také pro případ nouze a to formou sdělení dalším pilotům či instruktorům. Pozor! Tato frekvence zatím není trvale monitorována jakoukoliv záchrannou složkou a tak je třeba se spolehnout na další piloty, kteří ji budou mít aktivovanou.

Díky za součinnost a přeji hlavně bezpečné lety
Dalibor Carbol

 

Původní článek:

Létání je velmi krásný individuální sport, ale bohužel se čas od času dějí situace, které vyžadují pomoc dalších lidí. A právě proto jsme ve spolupráci s HS Beskydy zavedli RESCUE RADIO – frekvenci, na které mohou být piloti ve vzduchu upozorněni na potřebu vyklidit prostor ve vzduchu pro potřebu záchranné akce. Členové HS Beskydy a instruktoři Beskydské školy létání budou mít tuto frekvenci uloženou ve svých vysílačkách a budou připraveni ji použít. 

Frekvenci RESCUE RADIA jsme domluvili jen a pouze jako jednosměrný kanál pro informaci o případné záchranné akci od členů HS Beskydy nebo instruktorů paraglidingu směrem k pilotům paraglidingu. Tedy v žádném případě ne pro běžnou komunikaci. Nastavte si tedy na vysílačce tuto frekvenci uzavřenou uvedeným subtónem a buďte připraveni na pokyny reagovat. RESCUE RADIO si můžete nastavit také třeba jako druhou frekvenci na dual-bandových vysílačkách.

Přijměte to, prosím, jako důležité pravidlo pro létání na Javorovém a na Prašivé. S HS Beskydy jsme se domluvili na využívání této frekvence po celých Beskydech. Proto žádáme i další instruktory působící na jiných terénech, aby toto pravidlo přijali a používali ho v domluveném rozsahu. 

Jestli jde o diskuzi proč zrovna tuto frekvenci, tak je potřeba říct, že jsme ji na Javorovém začali využívat už před mnoha lety. Je to občanská frekvence pro vysílání bez zvláštních legislativních opatření, jen s omezením maximálního výkonu 5W a to formou přenosné stanice. V Polsku je to jedna z frekvencí užívaných polskou Policií, ale provoz pro potřeby RESCUE RADIA očekáváme minimální, tak to snad nebude problém. Provoz budeme sledovat. Pokud by to v budoucnu vytvářelo nějaké komplikace, dohodneme jinou frekvenci. 

Díky za spolupráci
Dalibor Carbol 

El Speedo – náskok díky přístupu…

Zanechte komentář

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter