Karel Vrbenský – český 200km FAI trojúhelník

Zatím nepadl. Ale 17.8. 2018 to bylo tešně. Velmi těsně – 199.28 km. Tady je rozhovor s naším instruktorem Karlem Vrbenským nejen o tomto jeho letu:

 

Karle, tos to nemohl doběhnout?

No znáš mne, jak to mam s těma rychlýma pohybama… Když je to navíc po osmi hodinách sezení v sedačce tak ten odpich už tam prostě není.

 

A teď vážně, kde se stala chyba?. Ty a ty tvoje čísla, neříkej mi že sis to špatně spočítal.

Ne, spočtené to bylo správně. Celý den to šlapalo jak z not. Pak bylo rozhodnutí zda uzavřít 190, nebo letět pro poslední stoupák trošku dál. Já to dvoukilo chtěl takže nezbývalo než risk. Bylo půl sedmé já měl přibližně 1000 metrů nadmořských, ale podařilo se mi ještě zvedat, ale pomalu.

Základny – tedy v té době už jen nějaké chmurky – se dělaly přibližně v 2300.

Kdybych to dotočil tak to tam je. Po půl hodině nuličkování jsem měl ale “jenom” 1800 a už to nestoupalo. Den končil a já věděl, že to nepadne. Že to bude ale až tak těsné to mne taky dostalo.

 

A jak to vlastně děláš…

(smích) Co teď myslíš?

 

Samozřejmě myslím na ty dlouhé přelety. Tak uz prozraď to tajemství…

Asi tě zklamu, ale žádné neznám. Já na našich výletech, kde si o tom povídáme, vždy říkám že to je vlastně naprosto jednoduché. Vytočím stoupák do základny a letím rovně do dalšího stoupáku. No a tohle opakuju celý den… Samozřejmě v tom jsou nějaké háčky. Něco člověk neovlivní, například počasí – to musí hlavně během dne vydržet, na rekordní lety je nutný dlouhý den respektive dlouhá ta termicky použitelná část dne. Na uzavřené trati co nejmenší vítr, na dlouhé lety po větru zas přiměřený vítr ať ty kilometry pěkně ubíhají; síla stoupáků samozřejmě zásadně ovlivní rychlost na trati… No a pak je tam ten lidský faktor. Člověk musí vydržet být soustředěný celou tu dobu a nedělat moc chyb, točit opravdu silné stoupáky, nezdržovat se slabýma, ale naopak taky vědět kdy je to nutné, aby přelet neskončil dříve než chceme. Průměrná rychlost 25km/h je pěkná ale není to nic magického. Pak stačí letět 8 hodin a je to tam.

 

Jak to říkáš, tak se až divím proč to teda ještě nikdo nezaletěl, když je to tak jednoduché.

No po pravdě já se také divím. Potenciál padáků na příslušnou průměrku tu už minimálně pět let máme. Letět dostatečně dlouho to už umíme možná deset let. Jsem přesvědčený že se to nezaletělo jenom proto, že se to neletělo. Dnes v supr den člověk nasadí na stopadesátikilometrový trojůhelník, když se daří tak protáhne ještě na 170. Takových výkonů už u nás padlo poměrně hodně. Na druhou stranu né zas tak moc aby to nebyl vyjímečný výkon. A to je možná tou brzdou k tomu posouvat ty hranice rychleji.

 

A kdy to dvoukilo teda padne?

Tipuji, že letos už asi ne. Dny se nekompromisně krátí a počasí začíná být spíš podzimní. Ale příští rok do toho jdem znova. A bude nás uřčitě hodně co v supr den nebudem nasazovat na 150 …


Tak držíme palce, ať jsi u toho….

A ještě jednou gratuluji!
Díky moc…

 

Odkazy

https://www.xcontest.org/cesko/prelety/detail:karel/17.08.2018/09:17

Komentáře

Zanechte komentář

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter