KATUSHA 2010 – report ze závodu

Už po páté a zase se letělo! Teda to zase byla jízda. Počasí vyšlo skutečně perfektně, závodníci se vyhecovali do kvalitních otáček, žádné zranění ani při závodě ani po něm, masérky a maséři masírovali, pivo se pilo, Najzaři nám hráli až do ranních hodin a tak musím konstatovat, že se to letos zase krásně vyvedlo.

Trať je už pro většinu notoricky známá – nejkratší cestou na vrchol Javorového, pak během na startoviště padáků, letem rovnou do vytýčeného sektoru a na kole přes několik zatáček zpět na vrchol Javorového, sjezd po východní sjezdovce a pak nahoru po asfaltu k chatě na Javorovém Vrchu. Společně se celý tým donese do cíle, zazvoní na náš zvonec, se kterým každé ráno začínáme ve škole den, a je to. Takhle to zní docela jednoduše, ale se zvyšujícím nasazením závodníků to už dávno začala být dost hustá prověrka. Zvláště pro ty brutální zvrhlíky, kteří celou tuto trať absolvují v kategorii Javorový muž – tedy všechny disciplíny sami.

V pátek jsme příjemně poseděli u záběrů z letošní akce v Kyrgyzstánu na akci „Šašliki mašliki“, trochu jsme poladili formu a včas to rozpustili. V sobotu ráno jsme postavili tratě, vyřešili registraci a mohli jsme se pustit do závodění.

Na trati se letos sešlo 17 tříčlenných týmů a 11 jednotlivců. Více jak dvoutisícová účast běžců na Beskydské sedmičce, která se letos termínově sešla s naší Katushou, se možná trochu podepsala na letošním menším množství týmů, ale musím říct, že to nijak nevadilo, protože všechno šlapalo, jak mělo, a tak kdo přišel, tak si rozhodně užil. A bylo to cítit. Navíc se stále více projevuje chuť závodníků na skutečně drsný výkon v kategorii Javorový muž a to celou akci náležitě okoření.

Start závodu proběhl přesně podle plánu – tedy v 11:00 přímo z přistávací plochy pod Javorovým Vrchem. Letos se sice běžcům traťový rekord z loňského roku nepodařilo překonat, ale i tak bylo tempo velmi svižné. S nejlepším časem 18:37 se jako první na vrcholu Javorového objevil Josef Kučinský z týmu Ava Sport, s jedenáctisekundovým zpožděním ho následoval Tomáš Lichý z týmu Rulki a se ztrátou 1:19 pak Jakub Sikora z týmu Adroit.cz.

Západní proudění letos umožnilo divácky atraktivní start z rampy. Je tam rychlejší přístup na startoviště, ale riziko zeslábnutí větru a nutného čekání. Na rampě v jeden čas odstartuje jen jeden závodník, a pokud se něco nepodaří, riziko čekání je dále roste. Kdo se na tento start necítil, nebo sadil na jistotu, mohl běžet na severní startoviště. Startoval pak sice rovnou do rotoru, ale se správnými reakcemi se tímto místem v pořádku dostal. Dole na piloty už tradičně čekal patnáctimetrový kruh a trestné kolo pro ty, kteří se netrefí.

Ondra Krupa z týmu Ava Sport zvolil severní start, Radim Kollega startující s jedenáctisekundovou ztrátou týmu Rulki vybral naopak start západní. Dalibor Carbol z třetí pozice volil stejně tak riskantnější, ale o něco rychlejší start na západní rampě. Ondra Krupa se nepřesným přistáním poslal na běh trestného kola a Radim Kollega přistáním těsně na okraji kruhu strhnul vedení v závodě na stranu týmu Rulki. Dalibor Carbol z týmu Adroit.cz sice také minul přistávací kružnici a musel se tak s padákem ještě kus proběhnout, ale i tak celkovým časem 5:29 vytvořil nový traťový rekord Katushe. Pořadí na prvních třech místech se tedy mírně změnilo – Rulki, Ava Sport a Adroit.cz.

Cyklistická část Katushe je časově nejnáročnější a vzhledem k blížícímu se cíli také velmi dramatická. Dlouho to vypadalo, že Matěj Brož z týmu Ava Sport bude finišovat s dostatečným náskokem, ale v posledním výjezdu na asfalt se vydal z kopce dolů, místo nahoru do cíle, a touto nešťastnou chybou odsunul svůj tým až na čtvrtou pozici. Naopak Nikola Ivanov z týmu Hory shora smáznul jak čtyřminutový náskok týmu Rulki, tak náskok všech ostatních a v excelentním čase 30:19, který je také novým traťovým rekordem, přijel do cíle závodu jako první. Členové týmu Hory shora tak mohli po společné závěrečné disciplíně slavit vítězství ve skvělém čase 59:37. Poprvé se závodníci dostali v celkovém čase pod jednu hodinu a také toto je tedy nový traťový rekord. Se ztrátou 3:01 se jako druhý cyklista v cíli Katushe objevil Tomáš Kantor z týmu Adroid.cz a za ním pak se ztrátou 4:22 Milan Damek z Just Cooky Teamu. Prvním ženským týmem se s časem 1:30:08 staly Wild Cats, ve složení Dominika Bieleszova, Markéta Davidová a Beáta Kawulková, před týmem El Speedo Lady's a týmem Ženy v produktivním věku.

Také kategorie Javorový muž nabídla dramatickou podívanou. V běžecké části se do necelé minuty (konkrétně dvaadvacáté) vešli hned čtyři závodníci a to v tomto pořadí: Tomáš Zelina, Jaroslav Korber, Tomáš Lednik a Dalibor Kaláb. Paragliding, byť je to disciplína časově nejkratší, často míchá pořadím a to v tomto případě velmi výrazně. Po paraglidingové části se do vedení dostal Tomáš Lednik v čase 1:21:30, se ztrátou 1:15 ho začal pronásledovat Dalibor Kaláb. Svou velkou ztrátu 10:23 na vedoucího z paraglidingové části začal agresivně stahovat Jaroslav Korbel, který zajel v této kategorii suverénně nejlepší čas cyklistické disciplíny 42:57. Na celkové vítězství mu však ani tento výkon nestačil a tak se závodníci do cíle dostali v pořadí Tomáš Lednik, se ztrátou 1:43 Jaroslav Korber a jako třetí se ztrátou 4:16 Dalibor Kaláb. Traťový rekord z loňského ročníku, který drží Milan Majdič (1:14:51) sice překonán nebyl, ale o tom, jak tvrdá Katusha v kategorii Javorový muž je, se přesvědčili všichni, kteří do toho šli.

Letošní Katusha má své vítěze, v průběhu závodu nedošlo k žádným zraněním, byly překonány tři traťové rekordy, na stromech zůstaly jen dva padáky a tak jsme si všichni mohli společně užít krásného dne na Javorovém Vrchu. A velmi rád mohu ještě jednou stejně jako všechny předchozí ročníky prohlásit, že se zase letělo. Odpoledne i v neděli po závodech si i letos mohli piloti krásně zalétat. Katusha na Javorovém Vrchu se tak pro piloty se svým letovým potenciálem staví dlouhodobě do čela štafetových závodů v ČR i širokého okolí.

Velmi bychom chtěli poděkovat Tiskárně Kleinwachter, která se nám postarala o kompletní tisk materiálu na letošní Katushu, firmě Radegast a.s., díky které jsme mohli zahasit pozávodní žízeň, masérům z polského Těšína, kteří se postarali o naše těla příjemnou masáží, společnosti ALVI Pro s.r.o., která nám dala k dispozici prostor na Javorovém Vrchu a pomohla s přípravou závodu, Horské službě Beskydy, která nás strážila a byla připravena okamžitě zasáhnout, firmě SKY Paragliders a.s., K-Sport, Tandem Rucki a Poledník za ceny pro vítěze a věříme, že také El Speedo s.r.o. s cenami v hodnotě téměř 40000 Kč pomohlo vytvořit zajímavé ocenění těch nejlepších závadníků.

Děkujeme za sportovní výkony, děkujeme za účast a vytvoření příjemné přátelské atmosféry a příští rok na Katushi 2011!

El Speedo team 

Zanechte komentář

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter