KATUSHA 2013 – fofr report

Při sledovýní předpovědí počasí před blížícím se termínem závodu to nebylo vůbec veselé. A nakonec hlavami kroutili laici, odborníci, závodníci i diváci, ale po těch tragických předpovědích nám to zase vyšlo! A už po osmé se potvrdilo, že beskydská KATUSHA je skutečně něco EXTRA!

V noci z pátku na sobotu přecházel přes Beskydy zokludovaný frontální systém, takže foukal silný nárazový vítr a pršelo. Ale přesně podle naší objednávky se počasí od čtvrté hodiny ranní začalo zlepšovat a tak jsme už v osm hodin ráno mohli přivítat první letošní závodníky bez deště a se slaboučkým severozápadním větrem – ideální situace pro Javorový vrch.

Je jasné, že tak špatná předpověď počasí zřejmě odradila mnohé závodníky a diváky, ale i tak se při registraci sešlo na 94 outdoorových tvrďáků a to hovoří o jejich velkém nadšení pro výzvy v jakémkoliv počasí a stabilní závodnické základně tohoto závodu.

Po ranní registraci jsme vše připravili na start závodu, který byl plánován na 11:00 hodin dopoledne. Do té doby se ale na Javorovém vrchu zhoršila viditelnost a tak jsme start o půl hodiny posunuli. A když se nám od chaty Horské služby zase začala objevovat země, tak to vypuklo. Závodníci se z přistávací plochy pod Javorovým vrchem se zvukem dopadající rakety pustili do prudkého výběhu na jeho vrchlol. Podle očekávání si nejlépe vedl  nedávný vítěz mistrovství světa v týmové soutěži běhu do vrchu – Tomáš Lichý z týmu El Speedo 1, který se skvělým časem 17:24 dostal jako první na vrchol Javorového a to o 1:28 sekund rychleji než jeho pronásledovatel Palo Holec z týmu Nemovitosti v Beskydech.cz. Na třetí pozici se ztrátou 2:08 na prvního se v cíli běžecké části objevil Pater Pryszcz z Unikátních zákusků.

Paraglidingová část byla komplikovaná pulsující oblačností, která střídavě zhoršovala a zlepšovala viditelnost k přistávací ploše. Většina pilotů však odstartovala a ušetřila tak svým týmům cenné sekundy a minuty, které by jim přibyly, kdyby kopec piloti místo letu sbíhali. Nejrychleji celou trať absolvoval Dalibor Carbol z týmu El Speedo 2 a to v čase 7:54. Na hrotu závodu to ale vřelo . druhým nejrychlejším časem 8:45 Michala Polohy se tým Nemovitosti v Beskydech.cz dostal na první pozici, třetím nejrychlejším časem se blýsk Šimon Kubalka z týmu Unikátní zákusci, který tím kontroloval aktuální třetí pozici a začalo se schylovat k velkému finále.

Šanci svým soupeřům dal také Michal Krysta, loňský vítěz v kategorii Javorový muž a letošní český účastník extrémně náročného Redbull X-Alps, který z aktuálně první pozice v této kategorii musel řešit nešťastné otevření svého záložního padáku a tvrdý dopad na severní sjezdovku. Záložní padák však na zemi pohotově schoval pod dres a znova odstartoval směrem k přistávací ploše. Vedoucí pozici si tak tímto rychlým řešením udržel i v cíli paraglidingové části.

V závěrečné disciplíně MTB okořeněné sjezdovými pasážemi se o první pozice rvali dva nejlepší jezdci závodu – Milan Damek a Niki Ivanov. V napínavé stíhací jízdě a více než odvážném sjezdu se i přes několikeré spadnutí řetězu oba jezdci sjeli a do cíle se svými kolegy z týmu přiběhli všichni najednou, čímž svým týmům El Speedo 1 a Nemovitosti v Beskydech.cz zajistili stejným časem 1:02:00 společné první místo. Jako třetí se do cíle se ztrátou 17:43 na prvního dostal biker Miro Wojnar a tým Unikátní Zákusci mohl také začít slavit.

Ve výborné formě se ale znovu předvedl Michal Krysta, který nezaváhal ani na MTB trase a stejně jako dva předchozí ročníky slavil vítězství v Kategorii Javorový muž. A to s celkově 3. nejrychlejěím časem v závodě.

Zabojovalo také 5 ženských týmů, z nichž nejrychlejší byl letos s časem 1:36:31 tým ED6U Elemic Racing ve složení Adéla Kuželová, Pamela Kotewicz a Nikol Stočková.

Celý závod se nesl v tradičně velmi přátelské atmosféře a tak jsme se plynule dostali také k promítání Michala Krysty právě o jeho účasti na letošním Redbull X-Alps.

Ještě před vyhlášením se do bubínků a bas kytary opřeli někteří hudebníci z později účinkujících polských hudebních skupin a pak už přišel čas na předávání cen a zakončení této naší sportovní akce.  

Oblíbenou večerní After Party jsme letos pojali formou menšího hudebního festivalu, během kterého se na pódiu vystřídali v rytmu SKA a Reggae pulsjující polské Vevjurki na dřevje, spíše folkovější René Souček a jeho doprovod, Frýdecko-Místecká kytarovka Downbellow a ďábelsky polské Stereotyby.

Jako organizátoři tohoto závodu jsme velmi rádi, že i přes špatné předpovědi počasí se nám podařilo zorganizovat další ročník beskydské KATUSHE s tak hojnou účastí. A jsme také rádi, že v průběhu závodu nedošlo k žádnému zranění a že se podle všeho závodníci i diváci výborně bavili při závodě i večerní After Party.

V závěru bychom rádi ještě jednou pogratulovali všem vítězům i ostatním závodníkům k jejich výkonůlm a poděkovali našim sponzorům a partnerům, bez kterých by se nám podobný závod organizoval jen velmi obtížně.

Více informací naleznete na www.katusha.cz .

A 13. 9. 2014 se znova budeme těšit naviděnou…

El Speedo – flying community

Zanechte komentář

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter