Na jihu Prašivé už se létá… Info o provozu pro piloty.

Prašivá 2016. Stále nevím, proč se stromy v zastíněném lese předhánějí v růstu a bojují o to, který nastaví slunci více svých listů. Jak drsně si konkurují a jak díky tomu některé stromy umírají a proč se totéž neděje u solitérně rostoucího stromu na jeho zastíněné části. Jako by strom moc dobře věděl, že větve a listí v zastíněné části jsou jeho a nežene je k rychlému růstu, udržeje je v klidu. Jakoby rozeznal, kdy stín vrhjí jeho vlastní větve a kdy je to stín větví jiného stromu. Přemýšlím nad tím jak stromy mezi sebou komunikují. Jak zdravé stromy pomáhají jiným rostlinám. Jak se na nemocných pasou houby. Vidím paralely s našimi životy. Stromy jsou tady déle než my. Stromy nás ovlivňují, celé generace lidí, národy, díky nim máme co dýchat, tvoří estetický ráz naší krajiny, mají své role v různých náboženstvích. A přesto…
S těmito myšlenkami a vším respektem stojím v zalesněném svahu a zvažuji, jakou hodnotu pro nás bude mít nové startoviště, nové vyhlídkové místo, které by tady mohlo být. Nejsou to jen ty investované peníze. Přemýšlím nad tím, jestli skutečně mohu tenhle prostor proměnit v něco jedinečného. Prostor pro odpočinek, meditaci a to ať už budeme sedět ve stínu stromů a užívat si pohledu do krásné Beskydské krajiny nebo to všechno uvidíme za letu na našich padácích.
Chtěl jsem vám to popsat tak jak to mám, abyste věděli, že mi na tom skutečně moc záleží. Jak na Prašivé trávím stále více času, stále silněji vnímám, že ten prostor má velký potenciál pro všechny návštěvníky. O louku se stará obec, o kostelík církev, o chatu noví správci a Klub českých turistů, o startoviště Besykdská škola létání.
Obě startoviště, které jsem na Prašivé vytvořil, vznikly jako dlouho promyšlená a pracně připravovaná investice Beskydské školy létání podpořená dalšími organizacemi, které rád a s poděkováním za vaši důvěru v naši práci dávám k užívání všem hobby pilotům. A to bez jakýchkoliv poplatků. Podmínkou je urdžování pořádku a respektování provozního řádu.
Budu moc rád, když nám občas pomůžete při údržbě tohoto prostoru. Pokud máte chuť a možnost přispět na realizaci a údržbu, budu si toho samozřejmě vážit. Pomůže to. Ale podmínkou to rozhodně není. Více o možnostech zde.
A co se školeni a tandemů na Prašivé týká – plná vytíženost kurzů Beskydské školy létání a četnost našich tandemových letů je pro tento terén limitní – má li být k dispozici také ostatním hobby pilotům. Moc mi záleží na tom, ať se z Prašivé nestane místo, na kterém si piloti šlapou po plachtách a hodinu čekají na start. Stajně tak je to i s provozem na přístupové komunikaci, která navíc bude v brzké době se značkou zákazu vjezdu. Proto s využitím těchto našich startovišť pro ostatní komerční subjekty nepočítám.
Věřím, že se vám bude na Prašivé líbit, objevíte, stejně jako já, její krásu a potenciál při svahování i termickém létání.
Dalibor Carbol
Beskydská škola létání

Zanechte komentář

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter