Díky za Tvůj zájem o náš Základní výcvik paraglidingu

I my – instruktoři se na kurz těšíme a rádi bychom zařídili co nejvíce věcí ještě před ním, ať má týden v našem paraglidingovém centru maximální efekt a naplníme ho společně tím nejlepším, co nám počasí a tréninkové tempo umožní. 

Máme pro tebe několik témat, jestli Tě zajímají, tak to rozklikni a dozvíš se více…

Po odeslání přihlášky z webu musíme nejprve prověřit dostupnost tvého termínu. To se většinou děje do 2 pracovních dní. Pokud jsme ti už dostupnost telefonicky nebo emailem potvrdili, je načase si termín pevně rezervovat. V opačném případě, prosím, kontaktuj El Speedo kancelář na +420 777 311 661 nebo info@elspeedo.cz.

Pro zajištění rezervovaného místa na kurzu je potřeba uhradit 990,- Kč za El Speedo E-výuku. Se zasláním tohoto poplatku dlouho neotálej, protože na termíny se hlásí další zájemci a my pro ně potřebujeme rychlou odpověď. Maximální počet žáků na kurzu je limitován. Bez tohoto poplatku bude tvoje přihláška pouze evidována jako potenciální zájemce na vybraný termín, ale pevnou rezervaci s garancí místa a vybavení pro trénink to ještě neznamená.

Částku 990,- Kč zašli převodem na číslo účtu 86-5822050237/0100 pro identifikaci uveďte do zprávy pro příjemce své jméno a příjmení, do poznámky můžeš doplnit ”E-výuka na ZK”. Doplatek kurzovného uhradíš v hotovosti nebo převodem na účet v průběhu kurzu.

Jakékoliv nejasnosti můžeš rychle ověřit telefonátem do El Speedo kanceláře: +420 777 311 661.

E-výuka je na Základním kurzu velmi důležitá součást teoretické přípravy, díky ní je trénink od prvního dne efektivnější. Jak na to?

 1. Založ si účet na El Speedo webu, jako jméno použij e-mail, který je uveden v přihlášce na kurz. Registrace zde: https://elspeedo.cz/wp-signup.php 
 2. Po zaplacení rezervační zálohy nás informuj na info@elspeedo.cz a my ti nastavíme oprávnění k účtu STUDENT.
 3. Při dalším přihlášení na El Speedo účet už budeš mít veškerý potřebný obsah E-výuky na El Speedo webu zpřístupněný.

Na svém osobním účtu uvidíš nejenom úspěšnost provedených paraglidingových testů na licenci Pilot, ale také tréninkové hodnocení od instruktorů, takže se budeš moci postupně zaměřit na konkrétní cvičení.

Flight Park Javorový – centrum naší paraglidingové výuky

Můžete si vybrat ubytování:
– 350 Kč/osobu a noc ve společných tří nebo čtyřlůžkových pokojích,
– 450 Kč/osobu a noc ve společných dvoulůžkových pokojích,
– 150 Kč/osobu a noc v kempu,
– 100 Kč/osobu a noc za WC, sprchu a el. přípojku ke autokempru.

Ubytuj se už v pátek, ať nemusíš v sobotu ráno tolik řídit a spěchat. Více informací naleznete na: https://javorovy-vrch.cz/ubytovani. Pro účastníky kurzu platí klubové ceny v uvedeném ceníku. Ubytování není zahrnuto v ceně kurzu. Z důvodu omezené kapacity, prosíme rezervaci ubytování co nejdříve na adrese ubytovani@javorovy-vrch.cz nebo na tel. +420 722 917 181.

Můžeš sebou vzít také rodinné příslušníky, partnery a kamarády jako doprovod. Rádi je ubytujeme a poradíme doplňkový program v okolí.

Jak se k nám dostaneš: https://javorovy-vrch.cz/trasa/

Počasí diktuje tempo a místa tréninku. Hned ráno první den se od instruktorů dozvíte tréninkový program a podle něj navržené možnosti stravování. Hlady nebudeme, jen je těžko dopředu připravovat snídaně ve Flight Parku Javorový, když možná budeme další den brzy ráno vyjíždět na trénink a snídat budeme někde po cestě.

Takže v případě letového počasí se většinou první dny stravujeme při nebo po přesunech, nakupujeme si v místních obchůdcích a jíme v přírodě nebo sjedeme někde na hotovky. A hned jak přecházíme na výškové lety, tak se snažíme řešit společné stravování na naší základně tak, aby to nezdržovalo trénink a nekomplikovalo situace. Instruktoři tě budou informovat a navrhovat řešení.

V El Speedo klubovém baru máme nabídku snídaní, obědového menu i večeře. Čepované pivo, Kofola, Birell, kvalitní vínko i drinky jsou tam samozřejmě standardní výbavou, kterou si poskytujeme také díky našemu systému PIPON formou sdíleného baru. Jídla je potřeba na začátku kurzu objednat zapsáním v klubovým baru.

Ceny za stravování:
Snídaně s nápojem (kafe, čaj): 90 Kč
Obědové menu: 150 Kč
Večeře: 130 Kč

Naše menu a další možnosti naleznete zde: https://javorovy-vrch.cz/jidlo/

Ubytovaní v pokojích Flight Parku Javorový mohou využívat také společnou kuchyňku, ve které sami udržují pořádek po celou dobu kurzu, třídí a vynáší odpadky a používají ji tak, aby měli čistou a připravenou sdílenou kuchyň také ostatní návštěvníci a ubytovaní.

Stejně je tomu také v případě venkovního ohniště a venkovní kuchyňky pro nocležníky v kempu. Sdílené prostory prostě neopouštíme, dokud není vše uklizeno a připraveno pro ostatní. Díky za pochopení a spolupráci.

V průběhu prvních dní tréninku podle průběhu počasí a tréninkového tempa, ale ještě před výškovými lety, zařizujeme povinnou lékařskou prohlídku pro všechny žáky. Náš privátní lékař žáky prohlédne a potvrdí osobní listy, a to za přátelských 200 Kč, takže žáci nemusí nahánět svého obvodního lékaře. Jestli přemýšlíš, jaké jsou podmínky, tak zjednodušeně – jestli nemáš nějaké vážné zdravotní problémy omezující např. řízení auta, tak by problém být neměl. Jestli takové problémy máš, tak raději zajdi za svým lékařem a chtěj dokument, na kterém bude napsáno “schopen pro paraglidingový výcvik”.

Pokud máš platnou lékařskou prohlídku na letecké sporty, tak ji rozhodně vezmi s sebou a nebudeš muset na prohlídku jezdit.

Každopádně pokud bys měl nějaké onemocnění, které by mohly mít vliv na bezpečnost tréninku (cukrovka, epilepsie,…), rozhodně je instruktorům sděl, aby na možné situace byli připraveni a volili pro tebe optimální tréninkové tempo.

Pitný režim – ANO
Po celou dobu praktické výuky je dostatečný přísun tekutin velmi důležitý. Zajišťuje vyšší koncentraci a předchází úpalu či úžehu. Buďme připraveni na zvýšenou potřebu tekutin.

Alkohol a drogy při tréninku – NE
Koncentrace žáka při praktické i teoretické výuce je důležitým faktorem pro bezpečné a kvalitní zvládnutí našeho kurzu. Ať už kdokoliv holdujete čemukoliv, naší povinností je zajistit maximální míru tvé koncentrace. Žák, který bude pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek, nebude připuštěn k praktickému tréninku. Pokud tato situace způsobí nedokončení stanovené výcvikové osnovy v termínu kurzu, nabídka na bezplatné dokončení kurzu nebude v takovém případě platit.

Podle výšky a váhy ti přidělíme školní paraglidingový komplet i s helmou. Na komunikaci při praktickém tréninku ti dáme vysílačku, takže na létání budeš mít vše potřebné. Jestli chceš mít svou helmu, tak jenom pozor, ať je dobře odvětraná, při tréninku bývá docela teplo.

Kdyby byla předpověď na chladnější počasí, jaké bývá třeba v jarních nebo podzimních termínech, tak určitě přibal teplejší oblečení a i tenčí rukavice. Ve vzduchu může být docela zima. Ale pevnější kotníková obuv chránící kotníky při tvrdších přistáních, dlouhé kalhoty, triko s dlouhým rukávem, větrovka, opalovací krém a sluneční brýle – to je standard pro paraglidingového pilota nejenom při tréninku.

Co se bude určitě hodit, to je nějaká elektronika na on-line přípravu a on-line testy, které budeme v průběhu kurzu psát. Pokud nemáš, dej vědět, něco společně vymyslíme. Knihu Paragliding pro tebe máme v PDF a ideální je tablet, ve kterém můžeš do knihy označovat zásadní pasáže.

A abychom tu přírodu pošetřili ještě trochu více, vezmi si s sebou i 2 láhve na vodu, ať nemusíš kupovat balenou vodu v petkách.

Sraz na začátku kurzu:

S žáky se scházíme standardně v sobotu (od druhé poloviny září začínají základní kurzy v pondělí) v 8:00 hodin přímo ve Flight Parku Javorový (www.javorovy-vrch.cz). Po krátkém představení a podání organizačních informací si rozdělíme paraglidingové vybavení, vysvětlíme si denní tréninkový plán a podle meteo podmínek začínáme paraglidingový výcvik. Auta si žáci parkují přímo na parkovišti ve Flight Parku Javorový.

Praktický výcvik:

V základní části máme 7 dní, každý den se budeme snažit trénovat a létat, ale vždy s takovou teoretickou přípravou, aby žáci vždy věděli co a proč trénují. Proto velmi pomůže a zefektivní trénink, když se podíváš na El Speedo on-line přípravu před kurzem, zkusíš si vyplnit nějaký ten výukový kvíz.

Ale zpátky k praktickému tréninku – nejprve trénujeme starty, nízké přímé lety a přistání, pak zatáčky o 90° a 180° a přistání do určeného sektoru. Je li dostatečný vítr tak trénujeme křížové starty. Po splnění potřebných disciplín jsou žáci připraveni na svoje první lety z velkého kopce. To pak volíme cvičné terény s převýšením min. 300 metrů. Žáci jsou instruktorem naváděni do zatáček 90°, 180° a 360°, provádějí nácvik svahování, techniky pilotáže v termice, zaklopení stabilizátorů a asymetrického zaklopení. Tyto disciplíny trénujeme i po další dny, až do závěru kurzu. Rozložení jednotlivých disciplín výcviku do tréninkových dní je značně závislé na průběhu počasí a individuálních schopnostech a dovednostech žáků.

Teoretická příprava:

Teoretická část výcviku je prováděna zpravidla v ranních a večerních hodinách kdy máme před nebo po létání, popř. kdy díky špatnému počasí létat nemůžeme. Čas strávený při výuce se snažíme využít co nejefektivněji a k tomu nám slouží jednoduché trenažéry, modely padáku, dataprojektor s El Speedo výukovými moduly, výukové knihy, on-line testy s nápovědou, letecké časopisy a filmy s leteckou tématikou.

Praktický nálet výškových letů se na našich Základních kurzech liší podle aktuálního počasí a “akčnosti” žáků. Běžně létáme 12-16 výškových letů s převýšením 300-500 metrů. Ale častý je i vyšší počet letů. Nemáme určen maximální počet výškových letů odlétaných v sedmi dnech Základního kurzu. Horší počasí ale může způsobit nálet nižší. Když je podle hlavního instruktora nálet nedostačující, tak vám nabízíme dolétávání. Jeden a pokud je potřeba, tak ještě druhý letový den pro vaše dolétání.

Toto dolétání je u nás už 20 let v ceně Základního kurzu. Je to naše poděkování, že jste si vybrali právě naši školu a rádi vám tento přátelský přístup budeme nabízet i v dalších sezónách. Protože naším cílem je vaše kvalitní příprava.

Když je počasí u nás na Základním kurzu skutečně marné, tak se se skupinou domlouváme na odjezdu do alpských paraglidingových destinací a pokračování v tréninku v lepších podmínkách. Náročnější na přesun, ale velmi respektujeme váš vyčleněný čas na paraglidingový výcvik. Tam je počet tréninkových letů někdy nižší, zato časově a tréninkově výrazně delší oproti sletům v horším počasí v ČR. Za trénink v alpských destinacích naši žáci nic nepřiplácejí. Náklady jsou zvýšeny o společnou dopravu a rozdíl v cenách kempu.

Snažíme se jít maximálně vstříc vašim potřebám a efektivnímu tréninku. Ale přesto se nás občas ptáte – kolik ještě letů? Kdy můžu dolétávat? Kdy už mám nálet na Pilotní licenci?

A tak jsme se s instruktory rozhodli zavést do tohoto procesu transparentní pravidla:

Pravidlo 1 – limity

Máš 7 dní na létání a trénink k získání Pilotní licence. Při Základním tréninku v ČR garantujeme minimálně 12 výškových letů. Pro dosažení tohoto počtu máš v případě zhoršeného počasí k dispozici ještě další dva náhradní tréninkové dny, které jsou v ceně Základního kurzu. Když pilot zvládne dosáhnout tréninkových požadavků na Pilotní licenci dříve, není jeho povinností dosahovat počtu 12. Ale bude mu to nabídnuto.

Pravidlo 2 – dolétávání

Dolétání v rámci nabídky 12 ti výškových letů v Základním výcviku si žák domlouvá s El Speedo kanceláří, která má na starosti školní kalendář a obsazení kurzů. Limitou je obsazenost školního vybavení a tréninková “propustnost” jednotlivých lokalit. U nás na ve Flight Parku Javorový je možná tréninková kapacita poměrně vysoká a tak je limitou bývá spíše jen školní vybavení, ale to jsme na sezónu 2022 opět navýšili. Dolétávání se odehrává podle toho, co žák potřebuje ještě potrénovat. Jestli jde o trénink startů, nízkých letů či klidu ve finální části přistání – to trénujeme většinou první tři dny na menších kopcích od soboty do pondělí. Jestli jde o trénink výškových letů, cvičení s větší výškou a schémat na přistání, k tomu se dostáváme od pondělí do pátku – to je letový prostor minimálně exponovaný a umožňuje klidný a bezpečný trénink pro začínající piloty.

A pozor – pokud už k nám přijedete na alespoň jeden dolétávací den, tak ho samozřejmě prolétáme celý i když už to bude více jak 12 letů :o).

Pravidlo 3 – když potřebuješ více

Pro piloty, kteří potřebují pro trénink na Pilotní licenci výrazně více praxe, máme připraven tréninkový program HAWK. Je to dvouletý program ve kterém může pilot na kterýkoliv ze 24 sezónních Základních kurzů v Beskydské škole létání a to po dobu 2 let. V ceně 4900 Kč je navíc vysílačka s předprogramovanými frekvencemi naší školy, takže stačí se jen dostavit, zapnout vysílačku a trénovat pod dohledem našich instruktorů.

A co to u nás znamená, že je žák připraven na pilotní licenci PILOT?

 • pilot si musí umět zajistit správné informace k posouzení letového počasí
 • pilot se musí umět samostatně rozhodnout pro bezpečný let
 • pilot si musí umět vytvořit letový plán
 • pilot musí umět samostatně odstartovat do snadných a mírně náročných letových podmínek
 • pilot musí umět použít sestupové techniky
 • pilot musí umět aktivně reagovat na asymetrické i symetrické zaklopení náběžné hrany
 • pilot musí umět vytvořit a provést správné přistávací schéma vzhledem k dispozici přistávací plochy
 • pilot se musí na padákovém kluzáku cítit komfortně, ale zároveň si uvědomovat veškeré limity, jejichž překročení by znamenalo zvýšení rizik volného létání

Takhle to v Beskydské škole létání máme a s takovou parádou se těšíme na nové piloty.

Na kurzu ti instruktoři vyplní Osobní list, inspektor provozu ho po splnění výše uvedených podmínek potvrdí a budeš přesně instruován, jak si u Letecké amatérské asociace zažádat o vydání Pilotního průkazu.

Na čem létat?
V průběhu Základního výcviku bude mnoho příležitostí k povídání a výběru paraglidingového vybavení. Kupovat vybavení ještě před kurzem nebývá tím nejlepším řešením. Mnoho typů a kategorií, různé opotřebení a různé náklady na údržbu – to jsou témata, která je třeba probrat, aby se začínající pilot mohl kompetentně rozhodnout a pořídit si to správné vybavení.

A než si něco konkrétního vybereš a než se to dostane k tobě, máš možnost si půjčovat školní vybavení nebo vybavení z našeho test centra. Takže hlavně v klidu a bezpečně se rozlétat a pak vybrat to správné…

Kde létat?
Jestli jde o letové terény vhodné pro začínající piloty – tak o tom budeme na kurzu určitě mluvit. Budeme tě seznamovat s letovými terény u nás i v zahraničí. Podívat se určitě můžeš už teď na letové terény zpracované na našem webu: https://elspeedo.cz/letove-tereny-a-mapy/ .

Pořádek na letových terénech
Paragliding a volné létání je s přírodou velmi těsně spojený. Udržení pořádku a čistoty v přírodě je nejen jedním z bodů provozních řádů letových terénů, ale také základní pravidlo pro naše společné soužití a příjemný odpočinek v krásném prostředí. Pravidlo je jednoduché – co si
na kopec přineseme, to si z něj musíme i odnést.

Užíváme sdílené prostory, třídíme odpad, udržujeme pořádek
Při užívání společné kuchyně a jídelny, venkovního ohniště, klubového baru třídíme odpad a hlavně udržujeme pořádek tak, aby i ostatní mohli tyto sdílené prostory komfortně používat.

El Speedo smart system PIPON
K řízení budovy Flight Parku Javorový, k rezervaci ubytování, k organizaci objednávek na sdíleném baru i k vytápění budovy a ohřevu vody využíváme vlastní systém vyvíjený přímo pro naše potřeby. K šetření přírody napomáhají jak instalované fotovoltaické panely, tak kontrolovaná distribuce energie, samotížný solární ohřev vody. Pracujeme také na vývoji malý domácí otevřené Aquaponické farmě a jejím automatickém řízení. Efektivní regulace energií při činnosti naší školy je pro nás důležitým tématem. Když už musíme létat na kluzácích, které jsou vyrobeny ze syntetických materiálů a musíme vyjíždět na kopce automobily, snažíme se alespoň takto pomoci lepšímu životnímu prostředí.

Více tréninkových dní – větší efekt
Snažíme se rozložit základní paraglidingový výcvik do více dní tak, aby to spotřebovalo pokud možno co nejméně dnů dovolené a zároveň abychom skutečně efektivně zacházeli s každou tréninkovou minutou. Proto připravujeme tolik on-line výukových materiálů, proto se snažíme dopředu zorganizovat vše, co je potřeba.

A co určitě velmi přispívá efektu týdenního tréninku na Základním výcviku – to je El Speedo Training Booster. Jsou to dva víkendové dny před Základním výcvikem nebo i po něm, na kterých se věnujeme výhradně různým druhům startovacích technik. Prostě časová i finanční investice do Training Boosteru se určitě vyplácí v ještě větším efektu celé El Speedo metodiky výuky.

Náš systém je dostatečně liberální a záleží hlavně na osobním pocitu a možnostech pilota. Kdyby bylo potřeba, neváhej nás kontaktovat na +420 777 311 661 nebo info@elspeedo.cz.

My jsme v El Speedu na trénink připraveni a budeme se těšit na viděnou.

El Speedo – náskok díky přístupu…

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter