Rozhovor s Dr. Sharmou o Ayurvédě, létání a našich životech

Těsně před Vánocemi se mi ozvala sestřenice Anička, že přijede k nám do ČR. Mnoho let žila v Kanadě, poslední dobu ale cestovala a pracovala v Indii. S sebou přivezla také velmi zajímavou návštěvu – indického lékaře Dr. Sharmu. Bylo to přesně v době, kdy se nám měl narodit syn Vojta a o to byla tato návštěva zvláštnější. Mluvili jsme o mnoha věcech souvisejícími s dětmi i přicházejícím novým životem, vařili jsme indická jídla, a taky jsme společně s ním a dalšími přáteli narození Vojty oslavovali. Dr. Sharma miluje české pivo a tak jsme také občas sedli do hospůdky a prostě debatovali. O cestování, o létání, o životě a o Ayurvédě.

DALIBOR: Já bych se rád dozvěděl něco o Ayurvédě, ale co třeba začít pivem. Máš rád pivo? Od kdy piješ pivo?

DR. SHARMA: Jestli si to dokážeš představit, tak asi od roku 1982, nebo nějakých těch 27, 28 let.

DALIBOR: Je to typické pro Inda – pít pivo?

DR. SHARMA: Pro mě pouze pivo, a jinak v Indii během mých studentských let na lékařské fakultě a později bylo pivo obvyklé na party nebo jakýchkoli setkání lékařů.

DALIBOR: Tady třeba pijí pivo už i děti, klidně od 14 ti let. Ne že mohou, ale pijí.

DR. SHARMA: V Indii je limit od 18 ti , ale když má někdo průkazku studenta VŠ tak mu dají už od 17ti.

DALIBOR: O Češích se říká, že piva vypijeme skutečně hodně, někteří rádi utrousí, že jsme alkoholici, co se tak říká v Indii? Na čem tam lidé ujíždějí, z mé zkušenosti se tam hodně kouří všechno možné.

DR. SHARMA: Typické sanskrtské přísloví je Piyo aur Jivo , tzn. Pij a žij. O Indech se nedá moc říct, že jsou alkoholici, oni pijou jen tak pro zábavu, příležitostně. Percentuálně by to bylo asi 5 procent.

DALIBOR:  Pochopil jsem, že Ayurvéda je filozofický směr, který nám dává možnost vytvořit z jídla lék podle kombinací, které použijeme.

DR. SHARMA: V pramenech ayurvédy  Aštángsangrah je kapitola, která se jmenuje Aharvidhivišešaytan.

Ahar znamená jídlo, Vidi znamená  Znalost Višeš znamená, že každý člověk je unikátní nebo ojedinělý, tzn. spotřeba jídla podle našich specifických potřeb. Ty jsi unikátní, já jsem unikátní, všichni jsme stejní ale přitom jiní, naše těla mají jiné potřeby. Třeba teď tady sedíme v restauraci a dělíme se o stejné jídlo a pití (chipsy a pivo), ale podle naší osobní potřeby těla, tvé tělo si může žádat o úplně jiné naplnění chutí než mé tělo.

DALIBOR:  Dobře, ale Ayurvéda je ještě něco hlubšího než jen o jídle, nebo abychom žili zdravě a sami sebe léčili?

DR. SHARMA: Je to kombinace všeho. Například, proč jsem uváděl příklad Ahar vidi višešajetan, toho, že jsme každý jedinečný, protož tak jako příroda tvoří své dary podle ročního období, geografických podmínek, klimatu. Příroda svou inteligencí ví, kde poskytnout co. Třeba, protože jsem se narodil v Indii a ty v Čechách, tak ideálně každý jsme jedli jídlo specifické pro náš klimat, to, co nám příroda poskytovala, s určitou  chutí, složením, atd. specifickým pro potřeby těla v daném místě. Ayurvéda je také hlavně zdrojem informací a prostředků jak sám k sobě najít cestu a znovuobjevit svou sílu léčení, že každý je svým vlastním doktorem a každý ví nejlépe, co se s ním děje, ale musí se sám uvědomit a pocítit svou niterní existenci.  

DALIBOR:  Sahá Ayurvéda ještě jinde, je to o jídle, o zdraví, o přístupu k přírodě nebo tam je ještě něco jiného?

DR. SHARMA: Ayurvéda je o pochopení principů přírody a božské energie, která se projevuje z nitra ven a je potřeba žít v souladu s touto energií a jako lidská bytost být otevření k dalšímu psychickému a duševnímu růstu. Proto Ayurvéda jako “věda o životě” pomáhá lidem s otázkami nalézt cestu sami k sobě a pochopit život jako neoddělitelnou součást přírody, vesmíru a tvořící energie. Cestou Ayurvédy se člověk může obohatit jak fyzicky tak duchovně.
Ayurvéda má mnoho odvětví: Preventivní péči, Pediatrii, Gynekologii, Chirurgii, Toxikologii, Farmakologii, Psychologii, Regenerační péči, atd… je to celistvá medicína, zahrnuje úplně všechno i meditaci. První známý chirurg Susruta vycházel ze znalostí Ayurvédy, jako první zaznamenal dopodrobna lidskou anatomii a fyziologii a to zhruba 6000 let před n.l. I postup chirurgie je napsán v této době do ayurvedických pramenů. I nejznámější zdroj anatomie tzv. Greyova anatomie nebo Conninghamova vycházejí z ayurvédických pramenů, které byly zaznamenány inkoustem ze santalového dřeva na borovicové kůře tomuto papíru se říká Bhurdžpatra a pouze se dochovalo malé množství těchto originálních záznamů, neboť Indie byla vystavena mnoha nepřátelským nájezdům v historii jako Islámské nebo Britské kultury, které způsobily postupný zánik a zničení těchto dokumentů.

DALIBOR: Proč by to ničili?

DR. SHARMA: Ty napadající kultury měli své vlastní zájmy tyto klíčové informace využít pro svůj prospěch s tím, že by se jich neměl nikdo další zmocnit, neboť ayurvédické prameny obsahovaly poklad vědomí, moudrost jak dojít k celkovému fyzickému, emočnímu, psychickému a duchovnímu zdraví i osvícení, což mohlo být aplikováno jak pro jedince snažící se získat více síly atˇuž fyzické, psychické či duchovní nebo pro masy lidí, národy, které mohou být ovládány přes tuto moudrost a sloužit jako zdroj zdravé armády.Zdraví, silní a vitální populace by pro nepřítele představovala velkou překážku. Některé z těchto informací byly prodány Číně, která je potom aplikovala ve svém systému tradiční čínské medicíny. Lidé s těmi informacemi dělali obchod, protože měly velkou hodnotu. Dokonce i německý zakladatel Homeopatie Hahnemann využil poznatků z ayurvédických pramenů na dilutaci přírodních surovin a upravení potence podle symptomů. Materia Medica byla tak podrobně popsána v ayurvédické farmakologii, což je skoro neuvěřitelné. Určitě jsi slyšel o rtuti, která je obecně známá jako jedovatá látka. Ayurvéda ji dokáže zpracovat a využít jako lék k ochraně imunního systému.

DALIBOR: Nejstarší lidé na světě žijí v Japonsku, a ti asi neznají ayurvédu?

DR. SHARMA: Speciálně Japonci používají lékařský ayurvédický systém, protože jako jedni z prvních ayurvédické prameny přeložili stejně jako Němci a Angličané.

DALIBOR: Ale kam já mířím je, že ta nejstarší vesnička je v Japonsku a její obyvatelé se dožívají průměrného věku 72 let a je to dáno tím, že se živí mořskými plody, bez jakékoli filozofie, oni to jenom loví a jí to.

DR: SHARMA: Naprosto s tebou souhlasím. Žít déle podle ayurvédy není tak důležité jako žít zdravě, protože není pointou života jej žít závislý na nějakých umělých oporách jako léky.

Žij zdravě a nekalkuluj svůj život podle kalendářních roků. Podívej se na to, kolik léků nebo doplňků stravy musíš brát, přestože naše tělo má tak unikátní mechanizmus, že ono si umí vyrobit naprosto všechno, co potřebuje. Existují případy jogínů a lidí co hodně meditují, kteří vůbec nejedí ani nepijí, dokazující, že všechno, co potřebujeme je uvnitř nás.

DALIBOR: S tím souhlasím, že není důležité, jak dlouho žiješ, ale jak intenzivně, nicméně ti Japonci stejně žijí nejdéle.

DR. SHARMA: Mluvíš velice rozumně, i Kanaďané mají dlouhou délku života, ale jak se jich zeptáš, jestli se cítí zdraví a šťastní, tak ti málokdo pozitivně odpoví.

DALIBOR: Dobře, já jsem začal o  těch drogách v Indii, protože když jsme tam byli, tak za každým rohem tam na nás vykoukl nějaký klučina, co nám chtěl prodat hašiš. Všecko v pohodě, nic proti. Ale chtěl jsem se zeptat – Ayurvéda využívá takovéto nebo jiné drogy?

DR. SHARMA: Jako Ind, v Indii, nikdo ke mně nepřijde a nenabídne mi drogy. Zejména se to stává turistům, kteří tam i za těmi drogami jako stimuláty, opiáty, narkotika nebo jen tak pro zábavu či afrodiziaka na zvýšení sexuální energie jedou.

DALIBOR: Třeba speciálně THC, v mnoha kulturách ho běžně pro léčbu používají.

Ale k těm turistům, zažil jsem třeba situaci, kdy jsme dolítli do zapadlé indické vesničky, kde žádní turisti nikdy nezavítali, a většina místních tam marihuanu kouřila. A to hodně.

DR. SHARMA: Jakákoli hraniční oblast má problém s drogami, jako formou rychlého zisku. Lidé toho zneužívají a pro peníze udělají všechno, tam vzniká i velká korupce policie a další sociální problémy ze závislosti, která naprosto rozhodí lidské tělo.

DALIBOR: Má Ayurvéda něco proti drogám?

DR. SHARMA: Ayurvéda využívá léčivých vlastností tabáku ve formě tzv. bidi – čistý tabákový list lokálně se vyskytující.

DALIBOR: Já taky někdy kouřím ručně balené cigarety z výborného tabáku. K běžným cigaretám mám odpor. Cítím se dobře, ale zdravé to asi není. Tedy positivní je, že mi to chutná, negativní je, že to je škodlivé. A výsledek?

DR. SHARMA: To je právě to, co všichni říkají. Tak, jak smýšlíš, taková je tvá realita. Ayurvéda využívá přírodní tabák jako prostředek k léčbě závislosti na cigaretách, prostě když chceš přestat kouřit cigarety, tak přejdeš na tabák, pokud chceš přestat kouřit tabák, tak musíš tabák přestat vdechovat přes dýchací ústrojí.

DALIBOR: Ale já ho nepotřebuji přestat kouřit, mi to chutná.

DR. SHARMA: Tím pádem není co řešit ayurvédicky. Ayurvéda pomůže pouze, když si buď myslíme, že máme zdravotní otázku nebo problém anebo se chceme nějakého pro nás nezdravého návyku zbavit, ale člověk s tím musí přijít sám, jinak nic nebude efektivní.

Ayurvédický tabák obsahuje mimo jiné další byliny jako šafrán, čajové listy, je brán jako lék, který pročistí plíce, když jsou zanesené hlenem nebo znečištěním z prostředí nebo kouření. Takže ayurvédické kouření nebo přes vodní dýmku je bráno, že to má léčivé hodnoty.

DALIBOR: Můžu si to přeložit tak, že je vodní dýmka léčí?

DR. SHARMA: Samozřejmě se vodní dýmka bere jako prostředek k léčení, důležitější je, co vlastně do té dýmky dáváme, za jakého účelu. Hlavní je, jaké je složení a jaké lékařské vlastnosti má která bylina. Stejné je to s jídlem, jídlo může být našim lékem nebo našim jedem. To neznamená, že nás to jako zabije v ten den hned po jídle. Mluvím tady obrazně, že nám to jeden den může přitížit nebo nafouknout, nestrávit, jo, a takhle se po hodně letech zvyku a životního stylu nás může i trávení zeleniny zatížit náš imunní systém. Třeba, dáváš si chipsy každý den a většinou 10, jeden den si jich dáš 5, ale budeš mít dost, ale prostě ze zvyku si jich musí dát 10, tak mu udělají zle a bude je chtít tělo nějakým způsobem dostat ven, každý máme určitou kapacitu žaludku každý den jinou, i během dne.

DALIBOR: Třeba si nedokážu představit, že by zrovna zelenina mohla být  jedem.

DR. SHARMA: Je důležité nejíst ve stresu, protože jsi nejen to, co jíš,  ale i jak u toho přemýšlíš a co se děje ve tvém okolí. Nakonec je to o uvědomění si svého těla a jeho potřeb, specificky žaludku. Ayurvéda doporučuje zaplnit žaludek z třetiny jídlem, z druhé třetiny vodou a poslední třetinu nechat prázdnou pro vzduch neboli Vata, aby se zajistil dobrý trávicí proces, následováním tohoto principu zajistí silný trávicí oheň a silnou imunitu.

DALIBOR: Dneska jsi vařil výborná indická jídla a docela jsem se přejed.

DR. SHARMA: Já taky, a teď si asi dám i trochu víc piva, ale jsem bez stresu, vysílám tomu jídlu a pití pouze myšlenky, že jsou zdravé dobré a mým palivem a lékem.

DALIBOR: Různé kultury mají různé kombinace jídel, jak to má Ayurvéda?

DR. SHARMA: Ayurvéda doporučuje různé kombinace, které vyhovují specificky určitému člověku nebo obecně, kterým se všichni mají vyhnout. Třeba teď jsme v restauraci a jako příklad vezmu pivo, nekombinuj s jiným druhem alkoholu, protože jsou každý jinak vyroben.

Nemixuj med a přefiltrované máslo, vyhni se kořenové zelenině s masem nebo jinými živočišnými produkty. Kombinace, která nejvíce produkuje alergeny, ověřená z mé vlastní lékařské a ayurvédické praxe, je kombinace s mořskými produkty a mléčnými produkty nebo jinými živočišnými produkty a mléko se solí.
Ayurveda nedoporučuje bílé potraviny, které jsou složité na strávení jako bílá mouka, bílý cukr, bělená rýže.

DALIBOR: Teď si dáváme chipsy s pálivou omáčkou Pimento, ale asi jsem si spálil jazyk.

DR. SHARMA: Pro mě to je super pálivé, to mám rád.

DALIBOR: Od té doby, co jsme se o tom u nás doma bavili, musím na to myslet. Mluvil jsi o tom, že cizí lidi nemají šahat na hlavičku dítěte.

DR. SHARMA: Koruna hlavy dítěte je úplně otevřena, ať už fyziologicky do 90ti dnů tak energeticky. Užíváme gesta ruky, třeba jako papež, aby lidem dal žehnání. Smějící se Budha, taky ukazuje Mudra – což je to gesto ruky aby požehnal a přenesl svou energii ku prospěchu lidí. Rukou tedy proudí naše energie s našim vědomím nebo bez něj, předáváme svou energii do dalších energetických polí lidí okolo nás. Hlava dítěte je tak citlivá, že když se jí dotýkáme, automaticky přenášíme svou energii na toto citlivé místo centrálního nervového systému. Toto místo na hlavě se také využívá v různých metodách energetického léčení nebo čištění lidských energetických center, třeba jako Reiki.

Jakýkoliv dotek s úmyslem se nabít z energie dítěte nebo spousty energie z ega může změnit proces CNS, děti to mají velmi otevřené a pomalu se to uzavírá od 90ti do 180ti dnů a různé doteky mohou ovlivňovat nervové buňky. Proto to vůbec nedoporučuji.

Matka  i otec může držet dítě a dotýkat se jej na koruně hlavy neboť s ním mají speciální spojení.Otec je zodpovědný za dobrý fyzický růst dítěte, starší sourozenci se také mohou dotknout, protože jsou součástí přímé biologické rodiny. Někdy, prarodiče nemají dovolené se dotýkat tohoto místa kvůli velké generační mezeře, strýčkové nebo tety už vůbec ne. V případě prarodičů je to potom na rodičích jaký mají spolu vztah.

DALIBOR: V Indii to prarodiče respektují?

DR. SHARMA: Ano, ale pokud nejsou v harmonickém vztahu tak by se dotýkat neměli. Cizí lidé se absolutně nesmí dotknout tohoto místa.

DALIBOR: Má toto místo na dětské hlavě něco společného s tím, že z hlavy uniká daleko více tepla než z jiných míst těla?

DR. SHARMA: Většinou proto nosíme čepky na hlavě, ale není to jen teplo je to i naše vitální energie, která naviguje a ochraňuje náš imunní systém.

DALIBOR: Jak se ti líbí prostředí v Beskydech?

DR. SHARMA: Úžasné, pohádkové.

DALIBOR: Co je nevíce zajímavého na Česku?

DR. SHARMA: Lidi. Dojel jsem do Prahy, tam je více turistů než domácích, ale teprve tady v Beskydech cítím ty  místní lidi a mohu vše vnímat kulturně i jinak. Těším se, jak o mé zkušenosti napíši článek, na to musím přijet ještě několikrát a doufám, že brzy a že si s tebou zalítám, protože bych rád porozuměl tomu, co děláš.

DALIBOR: Určitě, to bude fajn, děkuji za rozhovor.

DR. SHARMA: I já děkuji.

S Dr. Sharmou jsme se domluvili, že pokud byste měli jakékoliv dotazy, či podněty do diskuze, napište je tady do komentářů a on se bude snažit vám odpovědět. Věřím, že příležitostí k diskuzi s indickém lékařem není zrovna mnoho a že máte skutečně zajímavou příležitost dozvědět se více o Indii, o lékařství v léto zemi, o Ayurvédě i o sobě.

Pozn. Ayurvéda nabízí širokou škálu informací z původních pramenů, které se zaměřují na tělo, mysl i duši přes Vedickou Jógu s meditací, Astrologii, Vastu (vyrovnávání energií v obytných prostorech), Karma Jógy, (management stresu přes činy) Bhakti Jógy (mantry a zpěv )a Gyana Jógy (studium védické literatury a pramenů) a další.

Zanechte komentář

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter