V jaké lokalitě v ČR se učit létat?

Co nejblíž k domovu? 

Často jsem slyšel – vyber si školu podle toho kde bydlíš. No zní to pěkně, ale suše konstatuji, že v Beskydské škole létání je pravidelně skladba klientů taková, že 70% žáků je z celé ČR mimo Beskydy, 5-7% žáků je ze zahraniční a zbytek z Beskyd. 

Takže ono to “co nejblíže k domovu” asi moc nefunguje a spíš je to zbožné přání některých instruktorů. Žáci si většinou volí podle kvality nehledě na vlastní bydliště a postupně se na různých akcích poznávají s novými piloty a tvoří si sto svou partičku na létání a srandu jak o kdo potřebuje a chce. 

Beskydy, okolí Brna, Krkonoše, Kozákov, Raná, Šumava?

Měl jsem tu možnost létat a učit na překrásných místech po celém světě. Estetika přírody, dispozice hor, místní atmosféra, tréninkový potenciál – to všechno hledám při výběru lokality pro konkrétní typ tréninkového produktu. Podle toho vybírám a podle toho volím. 

A jestli jde o Základní výcvik, tak to, co jsem ve světě našel a co jsem se rozhodl přinést k nám do Beskyd, to najdete v našem Flight Parku Javorový. Nejvíc z toho všeho si cením otevřenost, se kterou všichni v El Speedu přistupujeme k zájemcům o létání a k novým situacím, které nám společně strávený čas pravidelně nabízí. Učení nás skutečně baví a máme k tomu i adekvátní prostory.

Ono to trvalo a nebylo to zrovna jednoduché, než jsme se k vlastní školní chatě probojovali, ale už od roku 2018 si jedeme svoji ligu na vlastním prostoru ve vlastní nové budově a zajištění paraglidingových kurzů tlačíme stále výš:

  • 3 privátní startoviště Beskydské školy létání pro výuku i rekreační piloty,
  • několik smluvně zajištěných tréninkových kopců s malým převýšením na různé směry větrů pro první část Základního výcviku,
  • ubytování na 2 – 4 lůžkových pokojích s velkou jídelnou a kuchyní,
  • ubytování ve stanovém kempu,
  • klubový El Speedo Bar pro snídaně, obědy, večeře a taky večerní posezení klidně s kytárkou,
  • ohniště a griloviště s venkovním Budka Barem,
  • 2 multimediální výukové místnosti s instalovanou technikou pro trénink paraglidingu ve VR,
  • kompletně vybavený servis paraglidingového vybavení pro rychlé opravy či úpravy.

To všechno přímo u přistávací plochy, 20 metrů od lanové dráhy na startoviště nejletovějšího paraglidingového terénu v ČR. 

Dát si po krásném letovém dni rovnou spršku a pak s ostatními pivko nebo si jen tak na pohodu sednout k ohni, nemuset pak ještě někde přejíždět na nějaké vzdálené ubytování, to je důvod, proč naše chata ve Flight Parku Javorový stojí tam, kde stojí.

S hlavní budovou Flight Parku Javorový jsme v roce 2022 vyhráli celorepublikovou soutěž Adapterra Awards v kategorii Pracovní prostředí.

Takže jestli jde o ostatní tréninkové lokality v ČR, tak určitě každá z nich má nějakou svou atmosféru, ale laťka je proklatě vysoko…

O našich oblíbených lokalitách v zahraničí, do kterých jezdíme s piloty trénovat, budu psát později.

Příště budu psát o tom, co je evropský standard ve vybavení výcvikového střediska a co už ten standard přesahuje. 

Dalibor Carbol

Zanechte komentář

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter