Jak se mi létalo s chytrými brýlemi?

V El Speedu stále zkoušíme nové technologie a nové metodické postupy a ty zajímavé postupně zapouštíme do praxe. To ví každý, kdo se na našich kurzech ocitne. A v roce 2016 jste mně mohli občas vidět poletovat s brýlemi na augmentovou realitu. 

Chtěl jsem vyzkoušet, jak by se daly do prostoru vymodelovat a zvizualizovat již proletěné stoupavé proudy, jak by se zobrazovaly oficiální či nouzové přistávací plochy, jak by pilot mohl vidět aktuální proudění v údolích naměřené na pozemních meteosondách, jak by mohl letící žák sledovat live tracking svého instruktora, jak by instruktor dokázal identifikovat své letící žáky při XC tréninku na větší vzdálenost, jak by si mohl zobrazovat jejich data z vária na své “obrazovce”, jak by mohl žákům v tréninku pomáhat i instruktor sedící u monitoru v kempu, jak by se tím zefektivnil trénink, jak by to přispělo k bezpečnosti létání… 

Rychlý pohled na hřeben hor a následoval by dopočet potřebné klouzavosti pro přeskok, informace o procentuální pravděpodobnosti reálného přeskoku či dokluzu, nabídka nedávno proletěných stoupavých proudů, které pomohou. A jasně, že by tam šly zobrazovat data z vária a GPS, proletěné trasy vybraných pilotů, trasa naznačující taktiku letu jiného pilota v reálném čase – to všechno si dokážu představit. 

Volné létání by se změnilo. Ale ono se pomalu mění i tak. Je tu hromada informací, jsou tu přístroje, které už lecos dopočítávají, je tu live tracking… Jenom to zobrazení je pořád takové nějaké mizerné. Osobně ale nejsem takový technický maniak. Nejraději mám jednoduché vário a občas se mi hodí směr a rychlost letu. Zbytek pozornosti chci věnovat pohledu kolem. 

Ale jsem zvyklý procházet různé cestičky a tak jsme se domluvili s lidmi z brněnské Masarykovy univerzity na spolupráci v rámci studie Visualization of Environment-related Information in Augmented Reality: Analysis of User Needs. Nafasoval jsem brýle pro augmentovou realitu a začal jsem s nimi létat. Nebylo to vždycky jednoduché, ale za tuto zkušenost jsem velmi rád, výsledky mého testování byly použity v oné studii a vy se s nimi můžete nyní také seznámit. Omlouvám se za tu angličtinu, nemám prostor vám to překládat, tak snad tomu budete nějak rozumět. 

Mějte pěkné dny a věřte jen tomu, co vidíte :o)))

Dalibor

Komentáře
  • Dalis
    Odpovědět

    No.. mluvím sám za sebe. Ale není paragliding o něčem jiném? o svobodě? o volnosti? O zážitcích? prostě odpoutat se od všech těch PC v kancelářích a mobilech na každém kroku? Ano věřím, že si najdou tyto “brýle” své příznivce, ale nevím zda je to to pravé ořechové.
    jak říkám osobní názor. 😉

Zanechte komentář

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter