JE TO VÁŠ ROZMĚR?
Tak to jste snad vyřešili při koupi. Ale právě tehdy je třeba vědět, co a jak nastavit a sledovat, když si postroj zkoušíte. Správnou velikost máte když:
– sedák podepírá stehna tak, že nemáte pocit, že z postroje každou chvíli vyklouznete nebo že sedíte „jen tak na půl zadku”, ale zase netlačí v podkolenní jamce (to by škrtilo krevní oběh),
– vás na bocích stehen netlačí popruhy (moc úzká) a při naklánění se – řízení přenášením váhy – nejezdíte zadkem zleva doprava (moc široká),
– opřete rovná záda a přiměřeně utáhnete ramenní popruhy, do krku vás netlačí zádový díl (moc velká), ale záda jsou podepřená rovnoměrně pár cm pod výběžek sedmého krčního obratle (hmatatelný až viditelný hrbolek tam, kde záda přechází v krk).
JAK POSTUPOVAT
Oblečte si sedačku, zapněte přezky a zavěste se v ní na trenažér – tzv. prasečák. Pro začátek uvolněte ramenní popruhy – nechte v nich vůli.
Nejdřív nastavte sklon zad. Na bocích postroje jsou nastavitelné popruhy, které podepírají zádovou část sedačky přibližně v oblasti beder. Těmi zvolíte polohu buď více vzpřímenou nebo více zakloněnou, jak vám to vyhovuje.
Potom dotáhněte ramenní popruhy tak, aby jste cítili, že máte celá záda rovnoměrně podepřená, ani shrbená, ani prohnutá.
Některé sedačky mají i nastavitelný sklon sedáku. Ten dolaďte nyní. Tak, abyste ze sedačky nevyklouzávali, ale aby vás přední hrana netlačila a netiskla vám šlachy a cévy na zadní straně stehen nad koleny.
Nastavení otestujete napodobením hadrového panáka – když uvolníte všechny svaly, neměli byste ze sedačky vyklouznout nebo se v ní „zlomit”; postroj by vás měl podržet v původně nastavené poloze.
Stává se, že polohu v sedačce nevědomky udržujete napětím ve svalech – přitahujete kolena k tělu nebo zatnutými břišními svaly držíte trup ve vzpřímené poloze. To se děje nenápadně, ale po několika minutách to může vést k bolestem, křečím až „nevysvětlitelným” nevolnostem. Pokud se vám něco takového stane, zkuste přehodnotit nastavení vašeho postroje.
PODPĚRKA – RELAX-BAR – KOKON – SPEED-BAG?
Pokud má sedačka podpěrku nohou, a to ať otevřená nebo s krytem na nohy, budete muset při nastavování postupovat komplexněji. Každá změna v nastavení zad bude potřebovat úpravu v nastavení nohou a opačně. Opěrka je od toho, aby vám nohy držela v příjemné poloze (odtud název relax-bar), stejně tak kokon – vedle ochrany před větrem a zlepšení aerodynamiky. Takže se snažíte kombinováním nastavení popruhů, přezek nebo uzlíků najít takovou polohu, ve které nemusíte držet zvolenou polohu napnutými svaly, tak, jak už jsme to zmínili výše. Aby speed-bag plnil svoji funkci aerodynamickou, měl by být nastaven v ideálním úhlu. Zabývá se tím množství jiných článků, ale shrnout se dají asi takto: Rovina vrchní části kokonu by měla svírat s horizontem stejný úhel, jako je úhel klouzání. Nebo jinak: Rovina vrchního dílu speed-bagu by měla být rovnoběžná se směrem vzduchu nabíhajícího na kluzák (tedy i sedačku). Takže pozor na to, aby vaše uvelebení se v super závodním postroji nebylo spíše na škodu.
JAK SE CÍTÍM?
Postroje navrhují lidé. Ti mají své představy, priority a záměry. Ty se mohou lišit od těch vašich a navíc mají své priority i jejich šéfové, investoři a marketéři. Materiály, technologie, stroje a švadleny zase mají své limity. Takže se posaďte do sedačky aspoň na hodinu – klidně v klidu na trenažéru ve flight-parku s pivem nebo knihou v ruce. A když po té hodině máte jistotu, že to vydržíte i další hodinu nebo víc, máte svého favorita. Jestli se do sedačky po dlouhých pokusech stále nemůžete uvelebit, patrně to není vaše velikost, nebo vám bude „slušet” jiný model.
Přejeme příjemné posezení!