SKYLIGHT TOURIST – recenze sedačky

 

S touhle sedačkou jsme při testování a přípravě tohoto článku zažili spousty legrace. Ani jsem netušil, do čeho jdu.  Ale fakt, že do kopce na zádech nesete méně jak polovinu váhy běžné výbavy, že v porovnání s jinými batohy je tahle věc „chlebníčkem na cesty“, nabízí spoustu možností k zajímavým sloganům a mnoha bláznivým nápadům. Prostě s touhle sedačkou dostal paragliding nový rozměr. Tak pojďme na to…

Váha
Dříve jsem zkoušel sedačky SKY LIGHT (0,7 kg) i REVERSE (2,3 kg). Obě tyto sedačky jsou příbuzné SKYLIGHT TOURIST díky své schopnosti nabídnout pilotu pouhým převrácením naruby batoh, do kterého se vejde zbývající vybavení. A to je paráda, převrať sedačku a máš z ní batoh, ušetříš necelé dvě kila na batohu a objemově se ti výbava výrazně zredukuje. K obou výše uvedeným sedačkám je však potřeba zakoupit přední kontejner  – pokud chcete poletovat se záložním padákem. REVERSE navíc disponuje vzduchem nafukovaným chráničem zad. V čem je tedy SKY LIGHT TOURIST jiná?

SKYLIGHT TOURIST velmi podobná sedačce SKYLITE, kontejner záložního padáku je však pevně umístěn dole pod sedačkou, popruhová část obsahuje klasické přezky na zapnutí nohou a břišní rychlopřezku, místa, která se při tvrdším zacházení rády poškodí, jsou vyrobena z pevnějšího materiálu než na SKYLIGHTu a batoh je doplněn o kompresní zip, díky kterému se vám do něj vejde jakýkoliv padák i se záložákem a přilbou.

Obdiv pilotů, nebo snad i slabou závist, jsem u SKYLIGHT TOURISTu zaznamenal prakticky pokaždé, co jsem ho vzal na záda. Pojďme si to trochu propočítat: kromě sedačky SKYLIGHT TOURIST (1,4 kg) s dodávanými karabinami jsem měl s sebou standardní padák kategorie EN C (5,2 kg), záložní padák SKY LITE (1kg), přilbu EL Speedo MASHER, vário BRAUNIGER IQ Sonic, rukavice, kuklu a brýle. To vše dohromady něco kolem osm a půl kilo. Váhový a rozměrový rozdíl byl oproti ostatním tak markantní, že překvapil snad úplně každého. Když jsme s piloty šlapali do kopce, cítil jsem se téměř provinile, že se tolik nezadýchávám jako ostatní, že ze mě tolik neteče a že mám náladu na legrácky, když ostatní dřou a odfukují. A musím říct, že mi ten pocit přišel nakonec i docela příjemný :o).
Výsledek byl totiž takový, že jsem měl na startu větší chuť do letu, i s rizikem, že si to vyšlápnu ještě jednou – takže nalétal jsem víc a šlapání do kopce bylo daleko příjemnější.

Pohodlí
Častá byla otázka pilotů na pohodlnost sedačky při delších letech. Sedačka je bez pevné desky. Jen co si ale zapnete nožní přezky a zavěsíte se do popruhů, vznikne vám pod stehny pevná a překvapivě pohodlné výztuha. Při létání vám tato konstrukce sice rozevírá nohy, ale to se dá zmírnit jednoduchým přitažením pásky mezi stehny. Při maximálním přitažení této pásky se povolí tah v břišním popruhu natolik, že se mírně prověsí. Má to pak sice vliv na horší přenášení váhy pilota při zatáčení, ale létat s koleny metr od sebe mi připadá až příliš legrační. Každopádně ani při termickém létání jsem nepocítil cokoliv, co bych mohl nazvat nepohodlím. Možná jen při nasednutí do sedačky se mi občas podařilo skřípnout se napnutými vnitřními popruhy v rozkroku.  Chvilku horko, chvilku zima a let mohl pokračovat :o). Ale jak se mi to povedlo, to skutečně nevím. Nasimulovat jsem to raději nezkoušel. Pevně nastavený úhel posedu je myslím zvolen optimálně. Takže co se týká pohodlí – i tady sedačka příjemně překvapí.

Létání v termice
Termických letů jsem s touto sedačkou absolvoval několik, poslední termika byla v Jeseníkách, na více jak tříhodinovém přeletu. Přenést váhu do zatáčky sice bylo možné, při povolené pásce mezi stehny i docela jednoduché, ale aktivní vedení zatáčky sedačkou v náklonu bylo už více obtížné. Ale tuto schopnost bych od sedačky bez pevné desky snad ani neočekával.  

Umístění záložního padáku
Umístění záložáku na břiše – to byla věc, která mi osobně u SKYLIGHTu a REVERSky zrovna moc nesedla. K těmto sedačkám je potřeba dokupovat vnější kontejner, a sice toto umístění umožňuje zřejmě nejbezpečnější odhození záložáku, ale já jsem zvyklý létat s větším foťákem nebo s kamerou a tak mi záložek na břiše trochu překáží. Vyčnívající kontejner na spodní straně sedačky SKYLIGHT TOURISTu sice není žádným designovým klenotem, ale zato je perfektně funkční.

Bezpečnost
Zvláštní kapitolou u SKYLIGHT TOURISTu je absence jakéhokoliv chrániče zad. Kdysi dávno, když jsem s létáním začínal, byly sedačky bez chráničů zcela běžné. Pravda, běžné bylo také létání bez záložních padáků, pilotních průkazů, technické kontroly se nedělaly, padáky prováděly různé kousky, prostě byla to veselá doba. V této sedačce jsem si na mé první roky létání příjemně zavzpomínal. Také jsem si ale vzpomněl na různé úrazy, které jsem sám viděl a jsem přesvědčen, že kvalitní trénink, soudnost a správná rozhodnutí jsou daleko lepší, než kvalitní chrániče na sedačce či sebevíc testovaný padákový kluzák. Chránič zad je velmi vhodný při přebrždění padáku, kdy pilot může dopadat na záda. Podobné to je i při čelním zaklopení v turbulenci těsně nad zemí. Při rotacích je to ale myslím vždy na náhodě a můžeme o tom jen diskutovat, kolik a čemu vlastně chránič zad v těchto případech pomohl či nepomohl. SKYLIGHT TOURIST je horská sedačka a patří do rukou pilotům, kteří chtějí vyměnit pasívní bezpečnost za super nízkou váhu.

SKY Paragliders – výrobce této sedačky už roky dokazuje, že nízká váha výrobků je jedním z hlavních požadavků při navrhování nových modelů padáků i sedaček. Za cenu 6223 Kč máte k dispozici dvě velikosti SKYLIGHT TOURISTu (M a L). Na jednoduché cestování, na horské výstupy, na krásné slety v zimě i v létě i na kratší termické lety – tam všude ji určitě dobře užijete.

Detail výrobku na webu SKY Paragliders zde.

Vstup do Elova obchodu na tento výrobek zde.

Zanechte komentář

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter