Chopok (Slovensko) – popis letové oblasti

Už jsme si zvykli cestovat s vybavením na sport. Chceme co nejlépe využít čas a příležitost zažít něco nového. Při paraglidingu potřebujeme padák, sedačku, záložák a přilbu. Pro lepší orientaci ve stoupavých proudech oceníme vário a pro orientaci v prostoru GPS. A to je vše. Výbava má běžně 15-20 kilo a vejde se do jednoho batohu. Pokud vás lákají pěší túry a chcete mít možnost také letět, můžete si pořídit i výbavu, která nebude těžší jak 6 kilo. To se bavíme o horských speciálech a horských sedačkách – o ultra lehkém vybavení. Na Slovensko jsme si zvykli vyjíždět jako k sousedům do vyšších hor. Je jednoduché vzít s sebou lehké paraglidingové vybavení a vyrazit. Tentokrát ale do vzduchu!
 
Chopok – Národní park Nízké Tatry, Slovensko

Už jsem to slyšel několikrát, a sám si to také myslím, že rozdělení Československa nás jako dva národy paradoxně spojilo. Stejně rádi vyrážíme na východ od našich hranic, stále se navštěvujeme s přáteli z druhé strany východních hranic, ještě stále si jazykově rozumíme a nacházíme společná témata. A tihle naši sousedi mají skutečně krásné hory.

Při jižních směrech můžete k létání využít Straník u Žiliny, můžete zajet také na Donovaly, nebo se můžete posunout až za Liptovský Mikuláš do Nízkých Tater na Chopok. Proč?
Na Chopok se dostanete průjezdem přes Jasnou dolinu. Auto můžete zaparkovat u přistávací plochy na Lúčkách nebo se převést až k lanové dráze. Záleží však, která lanovka je právě v provozu. Lanovka z Otupného vás dostane na severní startoviště Luková s výškou 1670 metrů a lanovka ze Zahrádek vás vyveze na startoviště Konský grúň s výškou 1800 metrů. Tady můžete startovat jak na sever, tak také na západ. Obě dvě místa jsou travnatá s ideálním sklonem pro start paraglidu. A jenom co se na ně dostanete, tak pochopíte, v čem je rozdíl. Na Chopku vás totiž obklopí skutečně horské prostředí se vším, co k tomu patří. Velké převýšení, velká téměř uzavřená dolina, skály, lesy, řeky, sněhová pole, mnoho hran, zlomů a změny povrchu, od kterých se rve termika, aby vás vynesla vysoko nad terén. Vítejte v horách!
S tou výškou je to v Národním parku trochu složitější protože podle místních podmínek bychom měli létat 300 metrů nad hřebenem hor nebo 600 metrů od něj. Trochu zvláštní pro paragliding, ale každopádně je potřeba dodržovat maximální možnou výšku, která je na Slovensku 2400 metrů.

Horami uzavřená dolina je zdrojem velmi silného mikroklimatu, díky kterému můžeme startovat nejenom při severních směrech, ale pokud je termické počasí, tak údolní vítr přetlačí prakticky jakýkoliv směr větru na hřebenech. V praxi to znamená, že i 8-metrový jižní vítr na hřebeni vám při termickém počasí nemusí komplikovat start a let na přistání ze severního startoviště. Ale pokud se budete chtít dostat výše nad kopcem, počítejte s jiným větrem a turbulencemi. Při složitějších podmínkách doporučujeme využít služeb zkušených instruktorů.

Pokud už jste ve vzduchu, proleťte se dokola doliny – je to skutečně krásné polétání. Termiky bývá zpravidla dostatek a pozor je třeba dávat hlavně na zesilující údolní vítr. Přistávací plocha Lúčky je ve výšce 935 metrů více jak 3 kilometry od startovišť přímo v místě, kterým do údolí proudí vítr. Čím níže jste, tím více máte starostí se silnou údolkou, a tak doporučuji si na přistání nalétnout raději s přebytkem výšky. Mnoho možností na nouzové přistání tam jinak není.

Přistávací plocha je travnatá, poměrně prostorná, ale s pařezy a se zajímavou kličkovanou mezi samostatně stojícími stromy, které méně zkušeným pilotům často překážejí. A taky se plocha ve směru letu mírně svažuje a to chce zvládat rozpočet na přistání nebo si nechat pomoct od instruktora. Pivko a jídlo v blízké hospůdce doladí pocit z letu k dokonalosti a je to.

Pokud se chcete z Chopku pouštět na přelety, nabízí se vám jednoduchý výlet západním směrem po hřebenech hor na 30 kilometrů vzdálené Donovaly a zpět. Hlídejte si výšku – přistání po cestě mnoho není.

Pokud by jste se chtěli proletět do Vysokých Tater, tak je potřeba nejprve proletět do doliny Liptovského Mikuláše a potom najít schéma jak z téhle 15ti kilometrové údolní pasti ven. Není to vůbec jednoduché a skvělé podmínky, které na takový jump potřebujete, byste v průběhu jednoho roku napočítali na prstech jedné ruky. Takže hodně zdaru a kdo to nezkusí, tak jako by na Chopku nelétal :o).

Na Slovensko organizujeme pravidelně poznávací paraglidingové výlety Slovak Safari a také tandemové lety. Pokud budete mít zájem, budeme se těšit na viděnou.

Dalibor Carbol 

Zanechte komentář

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Máte dotaz?

Zrovna někde lítáme, ale pokud nám chcete zanechat vzkaz, napište nám! :)

0

Začněte psát a klikněte Enter